statystyki

Ochrona zdrowia: Szpitale liczą na budżetową stabilizację

autor: Aleksandra Kurowska29.08.2016, 07:52; Aktualizacja: 29.08.2016, 08:44
szpital lekarz

Akt wykonawczy wprowadza premiowanie wybranych placówek za dodatkowe kryteria.źródło: ShutterStock

Powiaty obawiają się o przyszłość swoich placówek po zmianie zasad kontraktowania przez NFZ świadczeń medycznych.

Lada moment w Dzienniku Ustaw powinno się ukazać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotychczas dokument ten wydawał prezes NFZ, ale po wejściu w życie kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) ustalanie warunków kontraktowania świadczeń przejął szef resortu.

Nowe kryteria

Choć rozporządzenie ma wejść w życie z datą wsteczną, tj. od 1 lipca br., nowe zasady oceny ofert, ze względu na obowiązujące obecnie umowy ze szpitalami, znajdą zastosowanie głównie przy kontraktowaniu usług w przyszłym roku. A wówczas świadczeniodawca będzie oceniany w oparciu o kryteria ogólne oraz szczegółowe, którym odpowiada konkretna wartość punktowa.

– Po zmianie uzyskana suma punktów klasyfikuje jego ofertę w rankingu – wyjaśnia Marta Jaśkiewicz z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Dodaje, że po wejściu w życie przepisów brak realizacji poszczególnych kryteriów nie będzie skutkował odrzuceniem oferty (jak było kiedyś), uplasuje jednak placówkę niżej w rankingu i jej szanse na umowę z NFZ spadną.

Akt wykonawczy wprowadza też premiowanie wybranych placówek za dodatkowe kryteria. W ambulatoryjnej opiece szpitalnej dodatkowe punkty będą przysługiwały za realizację szybkiej ścieżki onkologicznej oraz zatrudnianie specjalisty wykonującego i opisującego badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego u dzieci i młodzieży. Z kolei szpitale otrzymają je za realizację pakietu onkologicznego i gotowość do zwiększenia bazy łóżek szpitalnych na potrzeby obronności kraju. Z kolei placówki dentystyczne będą miały większą szansę na kontrakt, gdy zatrudnią specjalistę z zakresu stomatologii dziecięcej.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lek(2016-08-29 19:27) Zgłoś naruszenie 10

    Trzeba pieniążki na 500+ zbierać, dlatego jak mieliśmy w Polsce dobrą kardiologię - tak po zmianie finansowania już nie będziemy jej mieć. :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane