statystyki

Ochrona zdrowia: Szpitale liczą na budżetową stabilizację

autor: Aleksandra Kurowska29.08.2016, 07:52; Aktualizacja: 29.08.2016, 08:44
szpital lekarz

Akt wykonawczy wprowadza premiowanie wybranych placówek za dodatkowe kryteria.źródło: ShutterStock

Powiaty obawiają się o przyszłość swoich placówek po zmianie zasad kontraktowania przez NFZ świadczeń medycznych.

Lada moment w Dzienniku Ustaw powinno się ukazać rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dotychczas dokument ten wydawał prezes NFZ, ale po wejściu w życie kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 581 ze zm.) ustalanie warunków kontraktowania świadczeń przejął szef resortu.

Nowe kryteria

Choć rozporządzenie ma wejść w życie z datą wsteczną, tj. od 1 lipca br., nowe zasady oceny ofert, ze względu na obowiązujące obecnie umowy ze szpitalami, znajdą zastosowanie głównie przy kontraktowaniu usług w przyszłym roku. A wówczas świadczeniodawca będzie oceniany w oparciu o kryteria ogólne oraz szczegółowe, którym odpowiada konkretna wartość punktowa.

– Po zmianie uzyskana suma punktów klasyfikuje jego ofertę w rankingu – wyjaśnia Marta Jaśkiewicz z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Dodaje, że po wejściu w życie przepisów brak realizacji poszczególnych kryteriów nie będzie skutkował odrzuceniem oferty (jak było kiedyś), uplasuje jednak placówkę niżej w rankingu i jej szanse na umowę z NFZ spadną.

Akt wykonawczy wprowadza też premiowanie wybranych placówek za dodatkowe kryteria. W ambulatoryjnej opiece szpitalnej dodatkowe punkty będą przysługiwały za realizację szybkiej ścieżki onkologicznej oraz zatrudnianie specjalisty wykonującego i opisującego badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego u dzieci i młodzieży. Z kolei szpitale otrzymają je za realizację pakietu onkologicznego i gotowość do zwiększenia bazy łóżek szpitalnych na potrzeby obronności kraju. Z kolei placówki dentystyczne będą miały większą szansę na kontrakt, gdy zatrudnią specjalistę z zakresu stomatologii dziecięcej.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Lek(2016-08-29 19:27) Zgłoś naruszenie 10

    Trzeba pieniążki na 500+ zbierać, dlatego jak mieliśmy w Polsce dobrą kardiologię - tak po zmianie finansowania już nie będziemy jej mieć. :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane