statystyki

Zdrowie: NFZ nie sfinansuje leczenia pacjenta, jeśli system nie odnotuje jego wizyty u lekarza

autor: Artur Radwan25.08.2016, 17:00; Aktualizacja: 25.08.2016, 21:31
Zarówno pacjent, jak i szpital są zdziwieni sytuacją.

Zarówno pacjent, jak i szpital są zdziwieni sytuacją.

NFZ nie sfinansuje leczenia pacjenta, jeśli system elektroniczny nie odnotuje jego wizyty u lekarza. Nawet gdyby doszło do tego na skutek usterki technicznej programu.

Przekonał się o tym szpital w Wadowicach, który w lipcu udzielił pomocy pacjentowi z Warszawy. Wizyta została umówiona w trybie pilnym, a mężczyzna został poprawnie zweryfikowany w systemie eWUŚ. Sprawa jednak nie została zamknięta. Okazało się bowiem, że Małopolski Oddział NFZ nie chce zapłacić placówce za udzielone świadczenie, gdyż system nie odnotował sprawdzenia ubezpieczenia pacjenta. Placówka zwróciła się do mężczyzny, by ten dostarczył oświadczenie, że w dniu wizyty był ubezpieczony. Ten odmówił, twierdząc, że na pewno był weryfikowany przed rejestracją.

– W naszym systemie w dniu udzielania porady lekarskiej nie ma potwierdzenia sprawdzenia wspomnianego pacjenta w systemie eWUŚ przez świadczeniodawcę – informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Takie sprawdzenie nastąpiło dopiero 3 i 9 sierpnia 2016 r. – dodaje.

Jej zdaniem wykluczone jest, aby pacjent został sprawdzony przez świadczeniodawcę w dniu wizyty. Zaznacza też, że oświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu pacjent wypełnia tylko wtedy, gdy system nie potwierdzi jego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Locus(2016-08-29 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież do rozliczenia wizyty konieczny jest plik potwierdzenia ubezpieczenia pobrany z systemu EWUŚ. Dopiero gdy EWUŚ nie potwierdza ubezpieczenia należy przedstawić pacjentowi oświadczenie do podpisania. Jeśli takiego pliku nie dołączono do rozliczenia, NFZ nie ma prawa rozliczyć wizyty....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane