Pacjenci przewlekle chorzy często otrzymują recepty roczne. Problem pojawia się jednak, gdy całą receptę na dany lek trzeba zrealizować w jednej aptece. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że pracuje nad wdrożeniem nowych rozwiązań w tym zakresie.
Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 5864 w sprawie rocznych recept. Posłanka Babrara Dolniak pyta w niej o to czy ministerstwo planuje wdrożyć zmiany w zakresie tego, aby umożliwić realizację jednej e-recepty w kilku aptekach.
Nie zawsze udaje się zrealizować roczną e-receptę
„Obwieszczenia w sprawie leków refundowanych zmieniają się raz na trzy miesiące, wtedy zmienia się też cena produktów. Pacjenci, którzy korzystają z rocznych recept robią zapasy, zabezpieczając się przed zmianami cen leków. Obecnie pacjent musi całość recepty zrealizować w jednej aptece. Nie może zacząć realizacji recepty w jednej, a potem kontynuować w innej, w sytuacji, kiedy leku w danej placówce zabraknie. W konsekwencji, gdy dany lek przestaje być dostępny w jednej aptece, pacjent jest zmuszony oczekiwać na jego dostarczenie zamiast móc go zakupić w innej aptece” – czytamy winterpelacji.
Ministerstwo chce pilnych ułatwień dla pacjentów
„Aktualnie, zgodnie z decyzją Ministra Zdrowia, rozpoczęto prace dotyczące realizacji e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tej usługi planowany jest na rok 2025. Z uwagi na fakt, że temat ten jest ważny społecznie przygotowanie powyższego rozwiązania ma nadany status pilny” – poinformował w odpowiedzi wiceminister Wojciech Konieczny.
W piśmie z 19 listopada 2024 r. Konieczny wskazał też na raport Zespołu do spraw preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Najważniejsze propozycje zmian zostały zebrane przez zespół w postaci tabeli, w której wskazano 48 szczegółowych zakresów zainteresowania. W raporcie możemy przeczytać m.in., iż „konieczne jest umożliwienie realizacji jednej recepty w kilku aptekach. Takie rozwiązanie umożliwi pacjentowi zaopatrzenie w leki bez konieczności poszukiwań apteki z odpowiednią ilością leku na stanie, likwiduje wymóg powrotu do lekarza w celu otrzymania nowej recepty, a także pozwala na realizację recepty w różnych częściach kraju – jeśli zaistnieje taka potrzeba”. „Aby było to możliwe konieczne jest opisane wcześniej ujednolicenie sposobu zapisu dawkowania leków oraz automatyczne przeliczanie przez system możliwej do wydania ilości leków, co wyeliminuje różnice interpretacyjne w aptekach co do możliwej do wydania ilości leku” – podkreślono w raporcie.
Co warto wiedzieć o rocznej e-recepcie?
Lek z e-recepty można wykupić w różnym czasie w kilku aptekach. Kolejne jednak opakowania tego samego leku pacjent może nabyć tylko w jednej aptece. Obowiązuje tu zasada „1 lek w kilku opakowaniach = ta sama apteka”. Oznacza to, iż wszystkie przepisane opakowania jednego leku pacjent może wykupić w tej samej aptece, w której wykupił pierwsze opakowanie. Ponadto, nawet jeśli e-recepta ważna jest przez rok, to należy wykupić pierwsze opakowanie leku zanim minie 30 dni od daty wystawienia dokumentu. Realizacja e-recepty po tym terminie będzie skutkowała mniejszą ilością leku wydanego przez farmaceutę.