statystyki

Małas: Braków personalnych w służbie zdrowia nie wypełnimy metodami z XIX w.

autor: Grzegorz Kowalczyk13.07.2016, 07:56; Aktualizacja: 13.07.2016, 08:48
Pielęgniarki nie są zainteresowane zmianą systemu kształcenia.

Pielęgniarki nie są zainteresowane zmianą systemu kształcenia.źródło: ShutterStock

Asystentki pielęgniarek? Wykształciliśmy już opiekunów medycznych, ale nie ma dla nich etatów - mówi w wywiadzie dla DGP Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Licea pielęgniarskie to dobry pomysł?

Nie jesteśmy zainteresowane zmianą systemu kształcenia. Tego zdania jest Naczelna Rada oraz 45 okręgowych izb pielęgniarskich zrzeszających wszystkie zatrudnione pielęgniarki i położne. To samo stanowisko reprezentują Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, a także Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie i środowiska naukowe. Likwidacja liceów medycznych nastąpiła w 1997 r. na mocy europejskiego porozumienia o kształceniu pielęgniarek i położnych. Od 2000 r. likwidowano też szkoły pomaturalne, a w 2004 r. obowiązywał już system boloński, czyli kształcenie pielęgniarek i położnych wyłącznie na uczelniach medycznych i w szkołach wyższych w ramach licencjatu i magisterium. Na początku pielęgniarki nie chciały się na to zgodzić ze względu na brak uznawania dyplomów liceów medycznych i studiów pomaturalnych. Potem wiele z nich z własnych, a potem unijnych środków ukończyło studia pomostowe. Dziś licea nie rozwiązałyby żadnego problemu. Medycyna i technologie medyczne bardzo się zmieniły. Odstawalibyśmy od europejskich standardów – kształcenie zawodowe zostało szczątkowo tylko w Niemczech i Austrii, ale tam zadania pielęgniarki są mocno ograniczone w porównaniu z polskimi realiami. Co więcej, pielęgniarstwo to bardzo odpowiedzialny zawód, wymagający określonych cech charakterologicznych. Trudno sobie wyobrazić, by piętnastolatki mogły odpowiedzialnie zdecydować, że faktycznie chcą pracować w tym zawodzie. Wybór pielęgniarstwa musi być podjęty świadomie przez pełnoletnią osobę. Konieczne jest sprawdzenie predyspozycji psychicznych i fizycznych. Na świecie rekrutacja do zawodów medycznych jest bardzo rygorystyczna.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane