statystyki

Samorządy dopłacając do szpitali, mogą się narazić izbom obrachunkowym

16.07.2016, 15:00
Czy nowela ustawy o działalności leczniczej zrujnuje samorządowe finanse?

Czy nowela ustawy o działalności leczniczej zrujnuje samorządowe finanse?źródło: ShutterStock

Jak wytłumaczymy pacjentom, że na obszarze jednego samorządu, który kupuje dodatkowe usługi, nie czeka się w kolejce np. do neurologa, a w sąsiednim jest kolejka na 13 lat? - pyta Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Bardzo wielu ekspertów i samorządowców jest zdania, że nowelizacją ustawy o działalności leczniczej powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny. Pan też?

Tak. Największy sprzeciw m.in. Związku Miast Polskich oraz innych ogólnopolskich organizacji samorządowych budziło wprowadzenie możliwości finansowania przez JST świadczeń opieki zdrowotnej. Oznacza to rozszerzenie katalogu zadań samorządów o nową pozycję o charakterze fakultatywnym, nie gwarantując przy tym środków finansowych na jej realizację. Tymczasem zgodnie z art. 167 ust. 4 Konstytucji RP zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych. Warto przy tym podkreślić, że zapisy ustawy zasadniczej nie rozróżniają w tym miejscu zadań obligatoryjnych i fakultatywnych. Nie znajduje więc uzasadnienia twierdzenie, że obowiązkiem ustawodawcy jest jedynie zapewnienie środków na realizację zadań obligatoryjnych, bowiem przypisywanie samorządom możliwości wykonywania zadań fakultatywnych byłoby w takim układzie pozbawione sensu.

Czy to źle, że samorządy będą mogły uzupełniać swoimi środkami ofertę zakupu świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia? To dość ciekawa koncepcja...

Rozwiązanie to stanowi wyłom w systemie ubezpieczenia zdrowotnego, w którym świadczenia finansowane są ze składki ubezpieczonego. Tymczasem obok Narodowego Funduszu Zdrowia pojawia się nowy podmiot finansujący świadczenia zdrowotne. Stwarza to ryzyko, że w zmienionym stanie prawnym NFZ będzie przerzucał ciężar finansowania świadczeń zdrowotnych na samorządy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane