statystyki

Będą nowe zasady płacenia za opiekę nad pacjentami w szpitalach

autor: Aleksandra Kurowska06.07.2016, 07:10; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:39
szpital lekarz

Propozycje zmian w systemie organizacji i finansowania ochrony zdrowia nabierają tempa.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia i NFZ przygotowują nowe zasady płacenia za opiekę nad pacjentami w szpitalach. Część pieniędzy ma być im przekazywanych poza procedurami konkursowymi.

Propozycje zmian w systemie organizacji i finansowania ochrony zdrowia nabierają tempa. Wczoraj minister zdrowia Konstanty Radziwiłł prezentował premier Beacie Szydło projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i pakiet towarzyszących temu zmian mających dać dostęp do lecznictwa wszystkim obywatelom. W resorcie trwają też prace nad kolejnymi propozycjami, które mogą diametralnie odmienić sytuację szpitali. Teraz w niemal wszystkich zakresach biją się one o kontrakty i pacjentów. Ale to ma się zmienić. Część środków mogłyby one dostać w ramach stałego budżetu. W ten sposób powstałby rodzaj sieci najważniejszych placówek – w tym też niepublicznych – którym nie groziłoby bankructwo.

Minister potwierdza

Choć urzędnicy i politycy na razie nie chcą zdradzać szczegółów tego rozwiązania, minister zdrowia potwierdza nam, że prace nad nim trwają. – Decyzje jeszcze nie zapadły. Jednak wiadomo, że na poszczególnych oddziałach, zwłaszcza w szpitalach powiatowych, ale też ponadpowiatowych, wiele działań ma charakter powtarzalny, a ich liczba wynika z epidemiologii, która nie zmienia się z roku na rok – mówi Konstanty Radziwiłł.

Stąd – jego zdaniem – część biurokratycznych procedur związanych z kontraktowaniem i rozliczaniem tych świadczeń jest zbędna. – Chcemy ulżyć placówkom m.in. w zakresie raportowania, konieczności dostosowywania do systemu rozliczeń i kodowania wszystkich wykonanych czynności. Ważne jest też dla nas zapewnienie bezpieczeństwa finansowego szpitalom, które pełnią szczególną rolę w systemie – dodaje minister. W takich sytuacjach możliwe jest, jak podkreśla szef resortu, przekazywanie pieniędzy nie na podstawie kontraktów i zrealizowanych świadczeń, ale tego, że szpital pozostaje w gotowości. Konstanty Radziwiłł zwraca uwagę, że „takie rozwiązania są obecne w niektórych innych państwach, a ich efekty są interesujące”.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane