statystyki

NFZ dostanie więcej. Najbardziej zyskają na tym hospicja i leczenie paliatywne

autor: Klara Klinger06.07.2016, 07:39; Aktualizacja: 06.07.2016, 07:45
O prawie 4 mld zł wzrośnie w przyszłym roku budżet funduszu.

O prawie 4 mld zł wzrośnie w przyszłym roku budżet funduszu.źródło: ShutterStock

Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, leczenie psychiatryczne oraz refundacja wyrobów medycznych – to obszary, które otrzymają największy zastrzyk w 2017 r. Tak wynika z projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Na leczenie pacjentów zostanie przeznaczone ponad 73,3 mld zł, o 3,8 mld zł więcej, niż planowane jest w tym roku. W przyszłym roku zmienić się może nie tylko wysokość finansowania, ale też sposób wydatkowania pieniędzy, m.in. w zakresie lecznictwa zamkniętego. Wybrane szpitale w kluczowych dla bezpieczeństwa mieszkańców dziedzinach medycyny dostaną pieniądze, o które nie będą musiały walczyć w konkursie. A rozliczanie się nie będzie zależało od liczby wykonanych zabiegów. Np. dla placówek powiatowych może to być interna, chirurgia, położnictwo z ginekologią oraz pediatria. Zostanie wynegocjowany budżet, w ramach którego placówka gwarantowałaby gotowość przyjęcia pacjentów i opiekę w razie takiej potrzeby.

O prawie 4 mld zł wzrośnie w przyszłym roku budżet funduszu. Najbardziej zyskają na tym hospicja i leczenie paliatywne.

Autorzy projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2017 wyliczają, że przychody ze składek na ubezpieczenie zdrowotne przekazywanych za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają urosnąć o 6,38 proc. Przekłada się to na wzrost o 4,2 mld zł w porównaniu z planem na 2016 r. Jednocześnie przyznają, że wysokość składek przekazywanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego spadnie o 50 mln zł.

Do tego dochodzi dotacja z budżetu państwa, która zostanie przede wszystkim przeznaczona na darmowe leki dla seniorów po 75. roku życia. W 2017 r. ma to być 564,3 mln zł. Z budżetu będzie finansowane również leczenie wysokospecjalistyczne. Na ten cel pójdzie ok. 500 mln zł. Kolejne 320 mln zł to środki budżetowe na pokrycie kosztów leczenia osób nieubezpieczonych, którym przysługują bezpłatne świadczenia (np. kobiety w ciąży, dzieci do 18. roku życia czy też osoby bezdomne). W sumie budżet da 1,73 proc. planowanych przychodów funduszu na 2017 r.

Najbardziej zostanie zwiększona kwota na leczenie paliatywne i hospicyjne, ale więcej pieniędzy będzie także na wyroby medyczne finansowane przez fundusz czy opiekę psychiatryczną. – Dobrze, że zwiększono wydatki na leczenie osób starszych. Jednak wybór nie mógł być prosty, bo wszędzie finansowanie jest niewystarczające – ocenia Jakub Szulc, były wiceminister zdrowia, ekspert firmy doradczej E&Y.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane