Chodzi o choroby zakaźne, które ze względu na ciężki przebieg oraz przenoszenie się z człowieka na człowieka zagrażają, zwłaszcza podczas imprez masowych, wybuchem epidemii. I wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Na liście umieszczono m.in. cholerę, odrę, wąglika, wirusowe gorączki krwotoczne, zapalenia wątroby typu A, zatrucie jadem kiełbasianym oraz zespół ostrej niewydolności oddechowej wywołany koronawirusem MERC-CoV lub SARS. W sumie lista zawiera 25 rodzajów i grup zakażeń i chorób zakaźnych. Przygotowano też wykaz biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających przyspieszonemu zgłoszeniu.

Takie specjalne środki ostrożności przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zgłaszania podejrzeń oraz rozpoznań zakażeń, chorób zakaźnych lub zgonów z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych oraz dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych na obszarze objętym zabezpieczeniem medycznym Światowych Dni Młodzieży. Właśnie trafił on do konsultacji, które potrwają do 1 lipca. Rozporządzenie ma wejść w życie 25 lipca. Wtedy też rozpocznie się realizacja planu zabezpieczenia medycznego ŚDM.

Z kolei w trybie rutynowym będą zgłaszane nadal zakażenia np. HIV, kiłą, rzeżączką czy wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. W ich przypadku rozpoznanie następuje z reguły na długo po zakażeniu, a lekarz ma obowiązek poinformowania Sanepidu w ciągu 24 godzin.

Prognozy dotyczące liczby uczestników Światowych Dni Młodzieży mówią o 1,5-2,5 mln osób, które pojawią się na mszy posłania w Brzegach koło Wieliczki. Na mszy na Błoniach otwierającej ŚDM (26 lipca) ma być ok. 500 tys. osób, w drodze krzyżowej (29 lipca) w tym samym miejscu weźmie udział ok. 800 tys.