statystyki

Uczyć się wolno z kartą EKUZ, ale pracować już nie

autor: Małgorzata Raczkowska08.06.2016, 16:00
Osoby wyjeżdżające do kraju unijnego na studia otrzymają studencką EKUZ

Osoby wyjeżdżające do kraju unijnego na studia otrzymają studencką EKUZźródło: ShutterStock

 Wyjeżdżam na dłuższy czas do Francji. Przez kilka miesięcy będę wolnym słuchaczem na paryskim uniwersytecie. Potem rozpocznę studia. A w międzyczasie chciałbym też trochę popracować. Czy przez cały pobyt za granicą mogę się posługiwać wydaną w Polsce Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego – pyta pan Maciej.

Sprawa jest dość skomplikowana, a zatem po kolei. Osoba wyjeżdżająca do innego państwa unijnego po naukę w charakterze wolnego słuchacza może uzyskać EKUZ wydaną na takich zasadach, na jakich otrzymują ją turyści.

Osoby wyjeżdżające do kraju unijnego na studia otrzymają studencką EKUZ. Muszą jednak złożyć w NFZ wniosek o wydanie takiej karty (zaznaczając cel wyjazdu), dokumenty potwierdzające zgłoszenie do ubezpieczenia (przez rodziców, uczelnię itp.), dokument potwierdzający ubezpieczenie rodzica, który zgłosił studenta do ubezpieczenia (wystawiony nie wcześniej niż 90 dni przed złożeniem wniosku), zaświadczenie lub legitymację ze szkoły zagranicznej lub zaświadczenie z polskiej uczelni, że wysyła studenta za granicę. Zaświadczenie z uczelni zagranicznej powinno zawierać pełną jej nazwę z dokładnym adresem, imię, nazwisko i datę urodzenia studenta, dokładny termin studiów, informację, że ewentualne praktyki nie wiążą się z wynagrodzeniem. Zaświadczenie musi być opatrzone datą i podpisem. Jeżeli legitymacja lub zaświadczenie wystawione są w języku obcym, NFZ może zażądać od wnioskującego ich tłumaczenia przysięgłego na polski lub angielski.

Kolejna sprawa to „popracowanie w międzyczasie”. Od dnia podjęcia pracy osoba studiująca w innym państwie unijnym podlega ustawodawstwu tego państwa. Powinna zostać zatem zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, niezależnie od tego, czy obowiązek taki leży po stronie pracodawcy, czy pracownik powinien zgłosić się dobrowolnie. Niezgłoszenie się do ubezpieczenia może – w razie choroby lub wypadku – skutkować koniecznością opłacenia kosztów ewentualnego leczenia. Jeżeli osoba pracująca za granicą posłuży się polską EKUZ, NFZ może zażądać zwrotu kosztów. To samo dotyczy studentów odbywających płatne praktyki w krajach obcych.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane