Środowisko pracowników ochrony zdrowia krytycznym okiem patrzy na poczynania rządu Donalda Tuska w temacie ich branży. Jak rząd wywiązał się z obietnic związanych z ochroną zdrowia? Które ze 100 konkretów na 100 dni zostały zrealizowane, a które nadal czekają na uregulowanie? Zobacz nasze podsumowanie.

Obietnic było wiele, ale pełnej realizacji doczekały się nieliczne konkrety związane ze zdrowiem ze słynnej listy 100 postulatów Koalicji Obywatelskiej. Rząd Donalda Tuska zobowiązał się do zrealizowania w ciągu pierwszych stu dni działania szereg konkretów dotyczących ochrony zdrowia. Wdrożono niewielką część obietnic z tego obszaru.

Co lekarze sądzą o realizacji konkretów na 100 dni rządu?

Jak skuteczność rządu oceniają medycy? Przede wszystkim podkreślają, że rząd nie zajął się najważniejszymi kwestiami. Wziął na warsztat "postulaty reprodukcyjne", które były odpowiedzią na duże oczekiwania sporej grupy społeczeństwa. Stały się też one mocnym akcentem kampanii wyborczej. Jednak oczekiwania samego środowiska medyków są większe.

- Jeżeli chodzi o konkrety, to rząd ich nie spełnił. Postulaty były na wyrost, w wielu miejscach niemożliwe do spełnienia. W środowisku lekarskim narasta zniecierpliwienie. Zanieśliśmy do ministerstwa swoje propozycje rozwiązań legislacyjnych, ale widzimy aktywność resortu wyłącznie wokół kwestii politycznych i światopoglądowych, jak zdrowie reprodukcyjne. To oczywiście ważne, ale poza tym w systemie ochrony zdrowia nie zadziało się nic. To nas boli. Codziennie słyszymy o kolejnych odwoływanych osobach w systemie ochrony zdrowia, ale nie na takie zmiany czekamy - ocenił w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, lekarz, specjalista nefrologii.

Środowisko osób pracujących w opiece zdrowotnej czuje spory niedosyt i mówi o polityce "gaszenia pożarów" zamiast podążaniu ku głębokim zmianom, jeszcze zanim coś zacznie się sypać.

- Nie da się wprowadzić zmian systemowych w tak krótkim czasie. Nie dziwi nas więc to, że 100 konkretów nie zostało spełnione. Nie mamy natomiast poczucia, że podążamy jakąś ścieżką strategicznych zmian. Kontynuowana jest moda na gaszenie pożarów i zaklejanie plastrem niewydolnego systemu - podsumowuje Łukasz Jankowski.

10 konkretów rządu Tuska w ochronie zdrowia na 100 dni [PODSUMOWANIE]

Które z konkretów związanych z opieką zdrowotną zostały zrealizowane i w jaki sposób? Które z kolei nadal czekają na wdrożenie w życie? Zobacz nasze podsumowanie.

KONKRETY ZREALIZOWANE

  • Na stałe wprowadzimy finansowanie in vitro z budżetu państwa. Na finansowanie procedury in vitro przeznaczymy nie mniej niż 500mln zł. – tak by pary, które chcą mieć dzieci miały dostęp do najnowocześniejszych metod.

29 listopada 2023 roku ustawa została przyjęta przez Sejm (268 głosów za, 118 przeciw, 50 wstrzymało się). 8 grudnia ustawa przeszła przez Sejm, a 15 grudnia została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z ustawą o finansowaniu in vitro, która weszła w życie w styczniu br., minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono, że minimalna wysokość środków przeznaczonych rocznie na in vitro to nie mniej niż 500 mln zł.

- Od 1 czerwca wracamy do finansowania metody in vitro; obecnie zespół ekspertów w ministerstwie opracowuje zasady konkursowe dla placówek medycznych - minister zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Zapewnimy dostęp do „antykoncepcji awaryjnej” bez recepty.

22 lutego 2024 roku ustawa została przyjęta przez Sejm (224 głosy za, 196 przeciw, 1 wstrzymał się). 6 marca nad ustawą pracował Senat – nie wniesiono żadnych poprawek. Wkrótce ustawa zostanie przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych – octanu uliprystalu – dla osób powyżej 15 lat. Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Przypomnijmy, że od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota procedowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu, co ma umożliwić na stosowanie bezpośrednio decyzji Komisji Europejskiej o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu w Unii Europejskiej w procedurze scentralizowanej.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. pigułce dzień po, to antykoncepcja awaryjna będzie dostępna w ramach recepty farmaceutycznej. "Mam gotowe rozporządzenie, tabletka będzie dostępna od 1 maja" - dodała.

KONKRETY NIEZREALIZOWANE

  • Wprowadzimy łatwy w obsłudze i czytelny system rezerwacji wizyt (sms-y, maile) na kształt funkcjonującego w systemie prywatnym. W ten sposób ograniczymy liczbę nieodbytych wizyt, a tym samym skrócimy kolejki.
  • Wprowadzimy bon na profilaktykę i leczenie stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do wykorzystania w każdym gabinecie stomatologicznym. Przywrócimy opiekę dentystyczną w szkołach podstawowych.
  • Aborcja do 12 tygodnia ciąży będzie legalna, bezpieczna i dostępna. Żaden szpital działający w ramach NFZ nie będzie mógł zasłonić się klauzulą sumienia i odmówić zabiegu. Decyzja musi należeć do kobiety.
  • Zapewnimy prawo do bezpłatnego znieczulenia przy porodzie (tutaj - rozpoczęły się rozmowy, ale dla pacjentek na razie nie zmieniło się nic).
  • Zapewnimy pełny dostęp do darmowych badań prenatalnych.
  • Zniesiemy limity NFZ w lecznictwie szpitalnym, dzięki czemu znacząco skróci się czas oczekiwania na konsultacje i zabiegi.
  • Na obszarach pozbawionych odpowiedniej diagnostyki stworzymy Powiatowe Centra Zdrowia zapewniające powszechny i równy dostęp do diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego i świadczeń specjalistycznych.
  • Dzięki odblokowanym środkom unijnym zwiększymy dostępność lekarzy geriatrów oraz opieki długoterminowej.