Od 1 kwietnia 2024 r. szykuje się duża zmiana w cenach leków. Ministerstwo Zdrowia przygotowało dwie listy polskich leków, za które zapłacimy mniej o 10 i 15 proc. Znamy też nowy wykaz leków refundowanych, który powiększył się o preparaty stosowane w 33 terapiach. Skorzystają pacjenci cierpiący na nowotwory, choroby serca, astmę czy też choroby jelit. Jakie nowe leki znalazły się na liście refundacyjnej? I które konkretnie polskie preparaty mają być objęte zniżkami? Przygotowaliśmy pełny wykaz.

Resort zdrowia podkreśla, że nowa lista leków refundowanych jest "bogata", ale ma być sukcesywnie poszerzana. Jest też nowość - po raz pierwszy do listy dołączono dwa wykazy polskich leków (lista G1 i G2), które będą objęte dodatkową zniżką dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych i dodatkowe zniżki na polskie leki zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 r.

Nowa lista leków refundowanych. Co się zmieniło? [1 kwietnia 2024]

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przedstawili w czwartek 14 marca 2024 nową listę leków refundowanych. Znalazły się na niej 33 nowe terapie lekowe, w tym:

  • 7 dla chorób onkologicznych
  • 26 dla chorób nieonkologicznych
  • 8 dla chorób rzadkich.

Najwięcej nowych terapii lekowych w onkologii w 2024 r. dodano w hematoonkologii (7), w nowotworach ginekologicznych (2) oraz nowotworach układu pokarmowego (2). Z kolei najwięcej nowych cząsteczko - wskazań nieonkologicznych w 2024 r. obserwujemy w neurologii (7), kardiologii (5) oraz nefrologii (5).

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła podczas konferencji, że wśród chorób rzadkich udało się zmienić program terapii lekowej dla dzieci z SMA. Dodano też preparaty wykorzystywane w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz ciężkiej astmy.

Z kolei wiceminister Maciej Miłkowski zwrócił uwagę, że po raz pierwszy pojawi się refundacja leków na mięśniaki macicy. Poszerzono też wskazania refundacyjne w kardiologii. Zmiany wprowadzono ponadto w lekach dla pacjentów pediatrycznych i dla osób dorosłych z zaburzeniami lipidowymi.

Polskie leki tańsze od 1 kwietnia 2024. Dwa wykazy ze zniżkami [LISTA]

Nowością są dwie listy zawierające polskie leki, które będą objęte dodatkową zniżką.

  • Pierwsza lista - G1 - to leki wytwarzane w Polsce albo leki, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie kraju.
  • Druga lista - G2 - to leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce.

Zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie lekowym pacjentów. Celem jest także zwiększenie udziału w rynku leków wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny, a także zachęta do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków – tłumaczy obniżki cen polskich leków Izabela Leszczyna.

O ile będą tańsze polskie leki od 1 kwietnia 2024?

Dwie listy będą miały dwa poziomy zniżek dla pacjentów:

  • Lista G1 - jeżeli lek jest wytwarzany w Polsce albo do jego wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej - wtedy zniżka wynosi 10 proc.
  • Lista G2 - jeżeli lek jest wytwarzany w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce - wtedy zniżka wynosi 15 proc.

Polskie leki z 10 proc. zniżką. O jakie preparaty chodzi? [LISTA G1]

Lista G1 obejmuje prawie 90 substancji czynnych lub ich połączeń umieszczonych w 71 grupach limitowych. Leki umieszczone na wykazie G1 należą do portfolio 7 podmiotów odpowiedzialnych (Adamed Pharma S.A., Celon Pharma S.A., Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., Tar-chomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A., Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., Za-kłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.) i objęte są 10 proc. redukcją kwoty stanowiącej dopłatę pacjenta.

Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: antyhistaminowe, cytostatyczne, hipoglikemizujące, hipolipemizujące, hipotensyjne, przeciwarytmiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwreumatyczne, przeciwparkinsnowskie, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego.

Polskie leki z 15 proc. zniżką. O jakie preparaty chodzi? [LISTA G2]

Wykaz G2 zawiera 24 leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce. Obejmuje 11 substancji czynnych lub ich połączeń umieszczonych w 10 grupach limitowych. Leki umieszczone na wykazie G2 należą do portfolio 3 podmiotów odpowiedzialnych (Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A., Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A., Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.) i objęte są 15 proc. redukcją kwoty stanowiącej dopłatę pacjenta.

Wśród tej grupy produktów leczniczych znalazły się m.in. leki: hipoglikemizujące, hipotensyjne, przeciwdrgawkowe, przeciwpsychotyczne, przeciwzakrzepowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych.

Lista polskich leków ze zniżkami 10 i 15 proc. [DO POBRANIA]

Uwaga! Wykaz leków z listy G1 (ze zniżką 10 proc.) oraz wykaz leków z listy G2 (ze zniżką 15 proc.) znajdziecie w poniższym pliku. Kliknij, aby pobrać pełen wykaz leków, które będą tańsze od 1 kwietnia 2024!

pdf icon Lista leków ze zniżkami
pobierz plik