statystyki

Służba zdrowia w Polsce: Dobre zmiany dla pacjentów. Są pozytywne nowości

autor: Klara Klinger11.05.2016, 07:48; Aktualizacja: 11.05.2016, 08:44
Lekarz, zdrowie, szpital

Czy te zmiany to dobra wróżba dla chorych?źródło: ShutterStock

Nowy lek na oporną postać chłoniaka i zmiany w programie reumatologicznym dla dzieci – to pozytywne nowości, które od maja wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Walka o nie była zacięta. Na zmiany czekają w kolejce kolejni chorzy. Ministerstwo po pół roku przychyliło się do apeli rodziców oraz lekarzy opiekujących się dziećmi chorymi na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i wprowadziło zmiany w programie lekowym. Pacjenci, aby powrócić do leczenia, nie będą musieli uzyskiwać zgody komisji działającej przy NFZ, wystarczy decyzja lekarza.

Przychylono się również do próśb chorych, by istniała kontynuacja terapii dziecka w ośrodku pediatrycznym realizującym program także po ukończeniu przez nie 18. roku życia (maksymalnie do 20 lat). Złagodzono kryteria wykluczenia z programu. Leczenie nie powinno być kontynuowane u pacjenta, u którego nie widać poprawy, jednym z kryteriów świadczących o poprawie był prawidłowy rozwój dziecka ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu. Lekarze wskazywali, że rzadko kiedy wzrost może być taki jak u rówieśników. Teraz kryterium wzrostu zniknęło.

To zmiany, które mają wyprostować przepisy wprowadzone we wrześniu 2015 r. Wprowadzały one nową zasadę: terapia kończyła się po 24 miesiącach niezależnie od wyników leczenia. O powrocie do niej miała decydować komisja, która zbierała się raz w miesiącu. Paradoks polegał na tym, że im bardziej pogarszał się stan zdrowia, tym była większa szansa na pozytywną decyzję urzędników o ponownym włączeniu do terapii. O szkodliwości przepisów nie mieli wątpliwości lekarze: „Po konieczności odstawienia leczenia biologicznego (...) spotykamy się z falą ciężkich zaostrzeń choroby u dzieci, które funkcjonowały na leczeniu w pełnym dobrostanie fizycznym i psychicznym, uczęszczając do szkoły, a nawet na zajęcia sportowe” – pisali lekarze z Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Piotr Piotrowski z Fundacji 1 Czerwca, walcząc o wyeliminowanie absurdów, m.in. groził złożeniem pozwu do prokuratury o popełnieniu przestępstwa – narażania dzieci na utratę zdrowia.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane