Każdy zawód medyczny z własną płacą minimalną. Nie będzie górnego limitu wynagrodzeń

autor: Aleksandra Kurowska06.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:04
lekarz, szpital

Pielęgniarki i inne zawody medyczne proponują wprowadzenie trzech progów płacy minimalnej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia proponuje uregulowanie kwestii wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Mają one być uzależnione od średnich zarobków w gospodarce i poziomu wykształcenia.

Propozycję, do której dotarło DGP, zaprezentowano członkom zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. – W zależności od zawodu byłyby ustalone współczynniki odnoszące się do średniej płacy krajowej (obecnie to 4,1 tys. zł brutto – red.) – mówi wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Resort zdrowia nie chce jednak zdradzić szczegółów minimalnych pensji dla osób zatrudnionych w placówkach medycznych. – Chcemy to najpierw ustalić z partnerami społecznymi, ponadto potrzeba serii analiz i prognoz tempa wzrostu środków finansowych w systemie ochrony zdrowia – dodaje Piotr Warczyński.

Bez górnego limitu

Jak dowiedział się DGP, w ramach danej grupy zawodowej (np. pielęgniarek czy ratowników) stawek będzie kilka. – W załączniku ustawy będą wszystkie zawody medyczne i niemedyczne w podmiotach leczniczych i w zależności od np. wykształcenia czy stanowiska będą zróżnicowane współczynniki, oczywiście na korzyść najwyżej wykwalifikowanych osób – wyjaśnia Warczyński.

Przy czym górnych limitów wynagrodzeń nie będzie, więc nie będą to widełki znane np. z przepisów dotyczących wynagrodzeń w służbie cywilnej.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • kaja(2016-04-07 07:30) Zgłoś naruszenie 115

  Nareszcie ktoś pomyślał o ciężkiej pracy za marne pieniądze. Oby jak najszybciej była wprowadzona nowa ustawa, bo to co się teraz dzieje np, w szpitalach zakrawa na kpinę. Człowiek uczy się często do wieku średniego i pracuje za marne pieniądze, narażając swoje zdrowie a nawet życie. Przykłady można by mnożyć w nieskończoność, fizjoterapeuta 5 lat studia następne lata specjalizacja itd, psycholog - dziesięć- piętnaście lat nauki (5 lat studia 5 lat specjalizacja 5- 4,5 lub 4 lata kurs psychoterapeuty, wynagrodzenie ledwo ponad 3 tysiące brutto. Pielęgniarki po studiach a zarobki marne i można by tak bez końca. Dobrze, że ministerstwo zdrowia chce się tym zająć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • powinno to być we wszystkich zawodach,a nie tylko(2016-04-06 15:50) Zgłoś naruszenie 713

  w wybranych.Jeżeli chodzi o pieniądze z budżetu państwa i w placówkach państwowych .......to będzie miało sens,inaczej wyróżniona zostanie znowu służba zdrowia.....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wolf(2016-04-07 08:02) Zgłoś naruszenie 512

  To niech NFZ podniesie kontrakty A nie z roku na rok zmniejszają np rehabilitacji. Jak mnie zmusza to zwiększania wynagrodzenia pracownikom to jeden na pewno zostanie zwolniony A pozostali dostaną więcej kasy i więcej obowiązków.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • gonia(2016-04-11 07:59) Zgłoś naruszenie 30

  Nie znam doktora który mało zarabia...pracuje zwykle w kilku placowkach...no może są wyjątki...Fizjoterapeuta również studiuje 5 lat...ja 7 skończyłam wcześniej studium medyczne, mnóstwo płatnych kursówTeraz robię specjalizację I to kolejne 4 lata, znajomi po doktoratach. Pytam czy mamy zarabiać 1300 zl? Ja też żeby przeżyć od wielu lat dorabiam. Denerwuje mnie że każda grupa medyczna myśli o sobie...obecnie fizjoterapeuci maja problem ze znalezieniem pracy, mnóstwo szkół wyższych, na każdej uczelni Fizjoterapia...a miejsc pracy brak...rynek zawalony. Lekarze nie myślcie że medycyna to najtrudniejsze studia...zgadzam się praca odpowiedzialna I powinniście zarabiać dużo więcej...ale my Fizjoterapeuci I inne zawody medyczne też kończyliśmy studia,mamy odpowiedzialna pracę I pracujemy w szkodliwych warunkach. System nas nie rozpieszcza a my dajemy sie w to wkręcać ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane