statystyki

Każdy zawód medyczny z własną płacą minimalną. Nie będzie górnego limitu wynagrodzeń

autor: Aleksandra Kurowska06.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 06.04.2016, 09:04
lekarz, szpital

Pielęgniarki i inne zawody medyczne proponują wprowadzenie trzech progów płacy minimalnej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Zdrowia proponuje uregulowanie kwestii wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Mają one być uzależnione od średnich zarobków w gospodarce i poziomu wykształcenia.

Propozycję, do której dotarło DGP, zaprezentowano członkom zespołu ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. – W zależności od zawodu byłyby ustalone współczynniki odnoszące się do średniej płacy krajowej (obecnie to 4,1 tys. zł brutto – red.) – mówi wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Resort zdrowia nie chce jednak zdradzić szczegółów minimalnych pensji dla osób zatrudnionych w placówkach medycznych. – Chcemy to najpierw ustalić z partnerami społecznymi, ponadto potrzeba serii analiz i prognoz tempa wzrostu środków finansowych w systemie ochrony zdrowia – dodaje Piotr Warczyński.

Bez górnego limitu

Jak dowiedział się DGP, w ramach danej grupy zawodowej (np. pielęgniarek czy ratowników) stawek będzie kilka. – W załączniku ustawy będą wszystkie zawody medyczne i niemedyczne w podmiotach leczniczych i w zależności od np. wykształcenia czy stanowiska będą zróżnicowane współczynniki, oczywiście na korzyść najwyżej wykwalifikowanych osób – wyjaśnia Warczyński.

Przy czym górnych limitów wynagrodzeń nie będzie, więc nie będą to widełki znane np. z przepisów dotyczących wynagrodzeń w służbie cywilnej.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane