statystyki

Polski lekarz nie powinien zdawać egzaminu z polskiego

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.02.2016, 07:22; Aktualizacja: 17.02.2016, 09:07
lekarz, szpital

Lekarze wyrażają wątpliwość co do zasadności i celowości składania powyższego egzaminu dla Polaków.źródło: ShutterStock

Wprowadzenie reguły, że każdy, nawet Polak, który studiował medycynę w innym języku niż ojczysty, musi zdawać egzamin z polskiego, aby pracować jako lekarz, tworzy dodatkową barierę w dostępie dla tego zawodu. Tak uważa rzecznik praw obywatelskich. Pismo w tej sprawie skierował do ministra zdrowia.

– Pragnę wyrazić swoje zaniepokojenie trybem potwierdzania znajomości języka polskiego przez wszystkie osoby, które ukończyły studia lekarskie albo lekarsko-dentystyczne w języku innym niż polski, ubiegające się o przyznanie w Polsce do prawa wykonywania zawodu – wskazuje dr Adam Bodnar, RPO.

Chodzi o ustawę z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE (Dz.U. z 2016 r. poz. 65), która weszła w życie 18 stycznia 2016 r. Wprowadziła ona zmiany m.in. w ustawie z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U. z 2015 r. poz. 464 ze zm.). Zgodnie z przepisami prawo wykonywania zawodu lekarza w Polsce przyznaje się osobie, jeżeli m.in. włada językiem polskim w mowie i w piśmie w zakresie niezbędnym do pełnienia swoich obowiązków.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • oluszek(2016-03-06 23:43) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba sformułowanie „w zakresie niezbędnym do pełnienia swoich obowiązków” jest wystarczająco jasne i w pełni uzasadnione. Lekarz to nie jest sprzedawca warzyw – powierzamy mu nasze zdrowie i życie. On musi rozumieć nas, my musimy móc zrozumieć jego. Nie całkiem rozumiem Bodnara!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane