Pielęgniarka nie zastąpi lekarza w wystawianiu recepty - uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zmiany w przepisach, które od dziś wchodzą w życie dają możliwość pielęgniarkom i położnym z wyższym wykształceniem lub specjalizacją wypisania recepty, pod warunkiem ukończenia odpowiedniego kursu.

Szef resortu zdrowia powiedział, że do tej pory szkolenia zakończyło około 100 pielęgniarek w całym kraju. Konstanty Radziwiłł podkreślił, że jest ostrożny w przewidywaniu tego, że pielęgniarki przejmą od lekarzy obowiązek wystawiania recept, bo recepta jest finałem procesu diagnostycznego - postawienia rozpoznania i zaplanowania leczenia. W opinii ministra Radziwiłła, ogromna większość pielęgniarek nie jest do tego przygotowana i z pewności krótki kurs, jak wypisać receptę nie jest wystarczający, aby pielęgniarki mogły przejąć odpowiedzialność od lekarza za ten obszar działania.

Pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty miedzy innymi na leki przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, znieczulające działające miejscowo oraz przeciwzakaźne stosowane na przykład w niedokrwistości i chorobach gardła . Po zbadaniu pacjenta będą mogły także kierować go na podstawowe badania diagnostyczne na przykład morfologię krwi, badanie EKG oraz prześwietlenie klatki piersiowej.