statystyki

Program NFZ dla wybranych: Jak będzie wyglądała kompleksowa opieka kobiet w ciąży i połogu

autor: Aleksandra Kurowska28.12.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:17
Projekt zarządzenia prezesa NFZ ma trafić do konsultacji w styczniu.

Projekt zarządzenia prezesa NFZ ma trafić do konsultacji w styczniu.źródło: ShutterStock

Zdaniem ekspertów propozycje NFZ dotyczące objęcia kompleksową opieką kobiet w ciąży i połogu idą w dobrym kierunku. Ale to, czy przyniosą efekty, zależeć będzie od szczegółowych rozwiązań.

W zeszłym tygodniu prezes NFZ zaprezentował plany wdrożenia kompleksowej opieki medycznej nad matką i dzieckiem w okresie ciąży fizjologicznej, porodu oraz połogu (do ukończenia przez dziecko szóstego tygodnia życia). Zajmie się nimi zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. W pakiecie byłyby m.in. wizyty położnej w domu, w tym konsultacje w zakresie karmienia piersią. Projekt zarządzenia prezesa NFZ w tej sprawie ma trafić do konsultacji w styczniu. Umowy na udział w pilotażu, który ma potrwać rok i trzy miesiące, podpisywane będą od 1 kwietnia 2016 r.

Fundusz zapłaci za koordynowaną opiekę więcej, ale zaprosi do współpracy tylko te szpitale, w których jest minimum 600 porodów rocznie (taka liczba pozwala m.in. utrzymać wysoką jakość procedur). Tymczasem w części szpitali powiatowych jest ich mniej. Kolejny wymóg to dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych i położnej. Mimo tych ograniczeń pomysł zbiera dobre oceny. – To dobra propozycja, ale wszystko będzie zależało od jej realizacji. W czasie ciąży i porodu kobiety są pod szczególną opieką, ale w połogu w dużej mierze pozostawione są samym sobie – wskazuje Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji Mama.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane