statystyki

Darmowe znieczulenie prawie działa

autor: Klara Klinger21.12.2015, 07:43; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:11
Problem polega na tym, że część szpitali, nawet gdyby chciała łagodzić bólu rodzących, nie może, bo brakuje anestezjologów

Problem polega na tym, że część szpitali, nawet gdyby chciała łagodzić bólu rodzących, nie może, bo brakuje anestezjologówźródło: ShutterStock

Powoli spada liczba cesarskich cięć. Ale w szpitalach brakuje anestezjologów. I, jak zwykle, empatii dla kobiet. Od lipca do końca września ponad 5 tys. kobiet skorzystało ze znieczulenia.

Miesięcznie po zastrzyk łagodzący ból sięgało ok. 1,7 tys. rodzących – wynika z danych NFZ. W poprzednich miesiącach było ich średnio niemal trzy razy mniej, bo ok. 600. To jednak nadal niewiele w stosunku do ponad 32 tys. porodów miesięcznie. Od lipca zauważalny jest spadek liczby cesarskich cięć. W lipcu wykonano ich 14,6 tys., w sierpniu już 13,1 tys., a we wrześniu tylko 12 tys. W efekcie odsetek cesarek spadł od lipca z 43,7 proc. do 37,3 proc.

Zdaniem ekspertów tendencja jest bardzo dobra, ale wynik nadal niepokojący. Zgodnie z zaleceniami WHO cesarskich cięć powinno być nie więcej niż 15 proc. Polska już od kilku lat znajduje się pod tym względem w niechlubnej czołówce.

Zdaniem konsultanta w dziedzinie położnictwa prof. Stanisława Radowickiego pierwszym krokiem była zmiana finansowania. Zgodnie z jego propozycjami szpital otrzymuje więcej pieniędzy za poród naturalny ze znieczuleniem (2,2 tys. zł) niż za cesarskie cięcie (1,8 tys. zł). Za samo znieczulenie zewnątrzoponowe NFZ płaci 416 zł.

Problem polega na tym, że część szpitali, nawet gdyby chciała łagodzić bólu rodzących, nie może, bo brakuje anestezjologów. Najgorzej jest w mniejszych miejscowościach. Z danych za lipiec i sierpień wynikało, że na Mazowszu skorzystało ze znieczulenia 1,15 tys. kobiet, w Małopolsce 553. Ale były i takie województwa (np. lubuskie), gdzie znieczulane były zaledwie pojedyncze rodzące.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane