statystyki

Sąd stanął po stronie szpitala. Płatne znieczulenie jest legalne

autor: Klara Klinger03.11.2015, 07:19; Aktualizacja: 03.11.2015, 08:26
533 tys. zł - taką karę musiał zapłacić szpital położniczy za pobieranie opłat za znieczulenie od pacjentek

533 tys. zł - taką karę musiał zapłacić szpital położniczy za pobieranie opłat za znieczulenie od pacjentekźródło: ShutterStock

Dopłacanie do leczenia przez pacjentów z własnej kieszeni nie jest bezprawne – uznał warszawski sąd rozpatrujący kwestię dodatkowych opłat przy porodzie.

W 2010 r. kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia wytknęli warszawskiemu szpitalowi położniczemu św. Zofii, że pobiera opłaty za znieczulenie. I nałożyli karę w wysokości ponad pół miliona złotych. Fundusz sam ją sobie odebrał, pomniejszając kontrakt szpitala na 2011 r.

Szpital skierował sprawę do sądu. I wygrał w pierwszej instancji. – Sąd nie miał wątpliwości, że pobieranie dopłat za znieczulenie nie było w kontrolowanym okresie bezprawne. A także, że sam fundusz przyznał się do błędu, wprowadzając w tym roku osobną wycenę za znieczulenie – tłumaczy Wojciech Puzyna, dyrektor placówki. Sąd nakazał zwrócić 533 tys. zł wraz z odsetkami szpitalowi, a także obciążył warszawski oddział NFZ kosztami postępowania.

400 zł tyle od lipca NFZ płaci za znieczulenie przy porodzie. Wcześniej nie było ono osobno wyceniane

Wyrok nie jest prawomocny. – Nie wykluczamy odwołania. Na razie czekamy na uzasadnienie – przekonuje Andrzej Troszyński, rzecznik warszawskiego oddziału NFZ.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Marek(2015-11-03 09:55) Zgłoś naruszenie 10

  Wiadomo,że Sąd nie trzyma strony przeciętnej Kowalskiej lecz szpitala .Jest to Państwo w Państwie.Nikt się z człowiekiem nie liczy.Wystarczy zwrócić się do Sądu o co cokolwiek,to trzeba mieć kasę a inaczej lepiej odstąpić i co jeszcze skazać się na okropnych sędziów .O ZGROZO co za czasy !

  Odpowiedz
 • cd(2015-11-03 09:37) Zgłoś naruszenie 00

  Dziwne te Sądy w Polsce - ten powinien równocześnie orzec, że przymusowe pobieranie zdrowotnych składek ubezpieczeniowych jest nielegalne.

  Odpowiedz
 • x(2015-11-03 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  wszystkim się należy,ale skąd wziąć anestezjologów?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane