statystyki

Pielęgniarka wypisze receptę i skieruje na badania

autor: Beata Lisowska17.12.2015, 10:05; Aktualizacja: 17.12.2015, 10:23
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Podając zaś na recepcie sposób dawkowania, będzie mogła zlecić pacjentowi ilość leku niezbędną do 4-miesięcznej kuracjiźródło: ShutterStock

Choruję na astmę i od wielu lat przyjmuję ten sam zestaw lekarstw. Przepisuje mi je mój lekarz rodzinny. Zwykle, aby otrzymać receptę, muszę dwa razy przyjść do przychodni, najpierw zostawić karteczkę z wypisanymi lekami i zgłosić się po wypełniony dokument następnego dnia. Słyszałam, że od stycznia recepty będą mogły wypisywać także pielęgniarki. Czy wszystkie będą do tego uprawnione – pyta pani Justyna

Już niedługo pojawi się spore ułatwienie dla pacjentów, zwłaszcza chorujących przewlekle, którzy mają terapię ustaloną przez lekarza, a do jego gabinetu zgłaszają się tylko po wypisanie kolejnej recepty. Od nowego roku mogą poprosić o to uprawnioną pielęgniarkę. Wiele osób wykonujących ten zawód uzyska wówczas prawo do zlecania pacjentom niektórych leków (w tym także refundowanych), wyrobów medycznych, a także badań diagnostycznych. Dzięki temu od części obowiązków zostaną odciążeni lekarze.

Jednak nie wszystkie pielęgniarki i położne zyskały taki przywilej. Prawa do wystawiania recept na leki, zleceń na wyroby medyczne i skierowań na badania nie będą miały te, które legitymują się tylko średnim wykształceniem, a nie uzyskały dodatkowo specjalizacji. Nowe przepisy przyznały pielęgniarkom trzy grupy uprawnień, których zakres zależy od ich wykształcenia (patrz wypowiedź eksperta). Pacjent będzie więc musiał zapytać tę, do której jest zapisany w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, do wykonywania jakich czynności jest uprawniona.

Co ważne niektóre pielęgniarki będą mogły korzystać z przywileju zupełnie samodzielnie, inne zaś będą mogły wypisywać recepty na zlecenie lekarza prowadzącego pacjenta. Część z nich nie będzie mogła wystawiać recept i zleceń bez ukończenia specjalistycznego kursu. Przepisy zwalniają z tego obowiązku tylko te osoby, które nabyły odpowiednią wiedzę w ramach kształcenia w szkołach pielęgniarskich i w szkołach położnych lub podczas szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto uprawniony personel medyczny będzie musiał mieć własne recepty. Pielęgniarki będą je drukować we własnym zakresie, ale najpierw powinny wystąpić o przydzielenie zakresów unikalnych numerów identyfikujących recepty do NFZ. Może w ich imieniu zrobić to także ich pracodawca. Pielęgniarska recepta będzie się tylko trochę różnić od druku, na którym lekarstwa przepisują pacjentom lekarze. Ponieważ niektóre pielęgniarki będą mogły przepisywać leki tylko na zlecenie medyka (np. gdy potrzebna jest kontynuacja rozpoczętej kuracji), więc na ich dokumencie znajdzie się dodatkowa rubryka na oznaczenie tego uprawnienia.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • takitam(2015-12-17 17:35) Zgłoś naruszenie 20

  A wezmie odpowiedzialnosc za to co napisala?

  Odpowiedz
 • kle(2015-12-23 13:40) Zgłoś naruszenie 10

  Paranoja ! a co pielęgniarka może wiedzieć o zdrowiu pacjenta , tj. znachor / co co Poroniony pomysł

  Odpowiedz
 • Vox61(2015-12-18 00:53) Zgłoś naruszenie 16

  Czy lekarze zgodzą się na to aby Panie pielęgniarki przyjmowały także przedstawicieli koncernów farmaceutycznych ( wiecie ...Seszele , Malediwy te sprawy ) ?

  Odpowiedz
 • gosc(2016-01-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Każdą receptę źle wypisana przez lekarza , odsyłają Apteki do poprawki.Najgorzej jest w nocy , kiedy nie można zrealizować recepty. Dawniej lekarze pisali jaki kura pazurem i Aptekarze musieli bazgroły odczytywać. Obecnie jest tak , że mamy dużo lekarzy po 70-tce którzy nie umieją posługiwać się klawiaturą i wypisywać recept , to niech to robią pielęgniarki. Może nie jedna pielęgniarka jest lepsza od rzekomo fachowca lekarza , który tylko ciśnienie podwyższa pacjentowi, i robi z pacjenta ciężko chorego . Natomiast prawdziwej choroby nie z diagnozuje , bo po prostu nie wie jak.

  Odpowiedz
 • Ryszard/1945(2015-12-20 19:16) Zgłoś naruszenie 00

  A ja zadaję jedno pytanie czy panom doktorom wszystkich maści zależy żeby Polacy byli zdrowsi?, byłem ostatnio u specjalisty doktor nauk medycznych z różnymi zrobionymi wcześniej wynikami, chodziło mi o jego opinie i postawienie ew. diadnozy oraz ew. leczenia, i co ano nic pogadał popatrzał na wyniki wziął kilka setek za pogadanie i stwierdził że ma kolegę w stolicy to on może będzie wiedzał lepiej to zadaję pytanie na forum to po jaką cholerę facet ma w/g mnie najwyższe kwalifikacje w swoim fachu tak mi się wydawało i nie może w zasadzie nic powiedzieć, chce żeby zobaczyć jego ciepłe oczki na widok banknotów?.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane