statystyki

Lekarzom rodzinnym nie podoba się obowiązkowa książeczka zdrowia dziecka

autor: Beata Lisowska23.11.2015, 07:46; Aktualizacja: 23.11.2015, 09:21
Zdrowie

W przepisach przewidziano, jak lekarz powinien postąpić, gdy rodzic zapomni dokumentu.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. do rąk rodziców trafią nowe, ujednolicone książeczki zdrowia dziecka. W ten sposób zakończy się kilkuletnia batalia pediatrów i rzecznika praw dziecka o przywrócenie tego dokumentu jako obowiązkowego.

Musi tylko wejść w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 9 listopada w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, które czeka na publikację. Dzięki książeczce ważne informacje o rozwoju i zdrowiu dziecka będą w jednym miejscu.

– Książeczka umożliwi szybkie znalezienie informacji istotnych dla danego dziecka, co jest szczególnie ważne w stanach nagłych i zagrożenia życia – podkreśla prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds. pediatrii.

Prezent dla rodziców od byłego ministra zdrowia Mariana Zembali nie wszystkim się jednak spodobał. Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego uznali go za kłopotliwy spadek po byłym szefie resortu. Kwestionują książeczkę, bo zakładają, że nigdy nie będzie źródłem stuprocentowo wiarygodnych informacji. Tłumaczą, że pacjenci często gubią dokumenty, niszczą lub zapominają je zabrać na wizyty.

– Żaden lekarz nie wyprosi rodziców z gabinetu, jeśli nie będą mieli ze sobą książeczki, co na pewno będzie się zdarzać – uważa Wojciech Perekitko, lekarz z Porozumienia Zielonogórskiego.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane