statystyki

Protest lekarzy nie zwalnia przychodni od przekazania pacjentom dokumentacji medycznej

autor: Elżbieta Dominik21.02.2016, 08:00
Niektóre z placówek wniosły skargę na decyzję rzecznika uznającą stosowane przez nie praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.

Niektóre z placówek wniosły skargę na decyzję rzecznika uznającą stosowane przez nie praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy przyjąć wniosków o wydanie wyników badań przez pocztę lub e-mailem. Pacjenci muszą mieć do nich dostęp niezwłocznie – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd utrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę nyskiej przychodni na decyzję rzecznika praw pacjenta.

Sprawa dotyczyła zamknięcia niepublicznej przychodni w Nysie w początkach stycznia 2015 r., kiedy lekarze w niej zatrudnieni uczestniczyli w proteście lekarzy organizowanym przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Powodem protestu było niepodpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń. W związku z tym 2 i 5 stycznia 2015 r. w zwyczajowych godzinach otwarcia, tj. między godz. 8.00 a 18.00, w dni powszednie przychodnia była zamknięta.

Skomplikowane procedury

Pacjenci, którzy chcieli złożyć wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej, mogli je przesyłać na adres pocztowy przychodni, złożyć telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rzecznik praw pacjenta w marcu 2015 r. uznał tę praktykę za naruszającą prawa pacjenta. Zakwestionował też stosowane w tej przychodni udostępnianie dokumentacji medycznej osobie upoważnionej przez pacjenta jedynie na piśmie. Jego zdaniem ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz.159 ze zm.) w tej kwestii nie jest aż tak rygorystyczna.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kecaj(2016-02-21 10:33) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawostką mojej przychodni w Poznań - Grunwald jest odmowa wydania/ wglądu do wyników badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza przychodni bez tzw konsultacji z lekarzem, który badanie zlecił. W moim przypadku miało to miejsce w okolicznościach, gdy wynik badania miał służyć rozpoznaniu przez lekarza specjalistę, do którego otrzymałem skierowanie od lekarza rodzinnego w tejże przychodni.

    Odpowiedz
  • ?(2016-02-23 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pacjent powinien miec prawo do kserokopii dokumentacji za oplata( koszt jej wykonania) ile razy chce.Problemy z uzyskaniem tegoz w razie strajku pracownikow dokumentacji.Lekarz nic do tego nie ma..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane