statystyki

Protest lekarzy nie zwalnia przychodni od przekazania pacjentom dokumentacji medycznej

autor: Elżbieta Dominik21.02.2016, 08:00
Niektóre z placówek wniosły skargę na decyzję rzecznika uznającą stosowane przez nie praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.

Niektóre z placówek wniosły skargę na decyzję rzecznika uznającą stosowane przez nie praktyki za naruszające zbiorowe prawa pacjentów.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy przyjąć wniosków o wydanie wyników badań przez pocztę lub e-mailem. Pacjenci muszą mieć do nich dostęp niezwłocznie – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd utrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę nyskiej przychodni na decyzję rzecznika praw pacjenta.

Sprawa dotyczyła zamknięcia niepublicznej przychodni w Nysie w początkach stycznia 2015 r., kiedy lekarze w niej zatrudnieni uczestniczyli w proteście lekarzy organizowanym przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie. Powodem protestu było niepodpisanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń. W związku z tym 2 i 5 stycznia 2015 r. w zwyczajowych godzinach otwarcia, tj. między godz. 8.00 a 18.00, w dni powszednie przychodnia była zamknięta.

Skomplikowane procedury

Pacjenci, którzy chcieli złożyć wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej, mogli je przesyłać na adres pocztowy przychodni, złożyć telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Rzecznik praw pacjenta w marcu 2015 r. uznał tę praktykę za naruszającą prawa pacjenta. Zakwestionował też stosowane w tej przychodni udostępnianie dokumentacji medycznej osobie upoważnionej przez pacjenta jedynie na piśmie. Jego zdaniem ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz.159 ze zm.) w tej kwestii nie jest aż tak rygorystyczna.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kecaj(2016-02-21 10:33) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawostką mojej przychodni w Poznań - Grunwald jest odmowa wydania/ wglądu do wyników badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza przychodni bez tzw konsultacji z lekarzem, który badanie zlecił. W moim przypadku miało to miejsce w okolicznościach, gdy wynik badania miał służyć rozpoznaniu przez lekarza specjalistę, do którego otrzymałem skierowanie od lekarza rodzinnego w tejże przychodni.

    Odpowiedz
  • ?(2016-02-23 17:45) Zgłoś naruszenie 00

    Pacjent powinien miec prawo do kserokopii dokumentacji za oplata( koszt jej wykonania) ile razy chce.Problemy z uzyskaniem tegoz w razie strajku pracownikow dokumentacji.Lekarz nic do tego nie ma..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane