statystyki

Nie pobiorą organów po śmierci, jeśli za życia zgłosi się sprzeciw

autor: Piotr Pieńkosz29.09.2015, 09:34; Aktualizacja: 29.09.2015, 09:48
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Sprzeciw można wyrazić w formie oświadczenia ustnego złożonego.źródło: ShutterStock

Ostatnio usłyszałam, że pytanie przez lekarzy rodziny zmarłego o zgodę na pobranie organów jest jedynie dobrym zwyczajem, a nie obowiązkiem. Jestem tym zdziwiona, bo myślałam, że bez takiej zgody pobranie organów do przeszczepu jest niemożliwe. Dlatego też chciałabym wiedzieć, jak tego typu sprawy wyglądają od strony prawnej – pyta pani Kamila.

W Polsce przyjmuje się, że każda osoba wyraża domyślną zgodę na pobranie od niej organów po śmierci celem ich przeszczepu potrzebującym lub też na cele naukowe i dydaktyczne. Jeśli zaś ktoś nie chce, by po jego zgonie pobrano od niego organy, musi się o to zatroszczyć jeszcze za życia. Obowiązujący mechanizm jest więc zupełnie odwrotny od wyobrażeń dużej części społeczeństwa.

Domyślną zgodę na pobranie organów obala dopiero sprzeciw podniesiony przez zainteresowanego za życia. Można go zgłosić w trojaki sposób. Najłatwiej jest spisać oświadczenie, że nie wyraża się zgody na pobranie po śmierci komórek, tkanek i narządów. W dokumencie trzeba podać swoje podstawowe dane osobowe z numerem PESEL na czele. W praktyce, aby taki dokument przyniósł oczekiwany skutek, powinno się go nosić przy sobie. Wzór sprzeciwu można znaleźć na stronie internetowej państwowego Centrum Organizacyjno-Kordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” (www.poltransplant.org.pl).


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Ypa (2019-02-25 00:43) Zgłoś naruszenie 00

    Z tym pobieraniem narzadow jest tak, ze masz wypadek drogowy, jestes zdrowym bykiem, masz 50% szansy na przezycie, ale jakis polityk potrzebuje watroby czy serca, to juz cie nie ratuja... W orzeczeniu wpisuja, ze zmarl w drodze do szpitala. Dlatego warto zglosic sprzeciw na pobieranie narzadow. Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane