Rodzic chorego dziecka może udzielić pełnomocnictwa innej osobie do wyrażenia zgody na leczenie lub zabieg medyczny. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła zgody na wykonanie zabiegów medycznych na małoletniej pacjentce, która przebywała na stałe w domu pomocy społecznej. Dziewczynka była upośledzona umysłowo w znacznym stopniu. W kwietniu 2014 r. dziecko zachorowało i trafiło do szpitala. Tu dokonano wielu badań i zabiegów medycznych. Jednak przed ich wykonaniem pojawiły się problemy formalnoprawne. Zgodę na dokonanie zabiegów wyraził radca prawny – pełnomocnik ojca dziewczynki. Przy czym ojciec pacjentki miał pełnię władzy rodzicielskiej, z kolei matka zmarła. Ojciec dziewczynki upoważnił jednak brata zmarłej żony do reprezentowania go przed wszelkimi instytucjami, szpitalami, urzędami i organami administracji oraz sądami we wszystkich sprawach związanych z wykonywaną władzą rodzicielską w stosunku do córki.
Placówka medyczna, do której trafiło dziecko, powzięła wątpliwość co do skuteczności takiego pełnomocnictwa i skierowała sprawę do sądu. Wniosła o udzielenie zgody na wykonanie wszystkich niezbędnych zabiegów medycznych. Wprawdzie pełnomocnik ojca ani sam ojciec nie kwestionowali konieczności ich przeprowadzenia, ale zażądali uznania wniosku szpitala za bezprzedmiotowy. Sąd wydał jednak postanowienie o udzieleniu zgody placówce na wykonanie zabiegów. To postanowienie zaskarżył wuj pacjentki, który wskazał, że dysponuje w pełni ważnym pełnomocnictwem od ojca do działania w jego imieniu w zakresie czynności władzy rodzicielskiej. Sąd II instancji uznał, że istnieje zagadnienie prawne, budzące poważną wątpliwość, od której wyjaśnienia zależy rozstrzygnięcie rozpoznawanej sprawy. A mianowicie chodziło o to, czy rodzic w ramach wykonywanej władzy rodzicielskiej może skutecznie udzielić pełnomocnictwa do wyrażenia zgody na dokonanie zabiegu medycznego u jego małoletniego dziecka? To pytanie prawne skład orzekający skierował do Sądu Najwyższego.
SN udzielił odpowiedzi pozytywnej. Obradując w składzie 3 sędziów, wydał uchwałę, zgodnie z którą przedstawiciel ustawowy małoletniego może udzielić pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o wyrażeniu zgody przewidzianej w art. 34 ust. 3 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. zgody na określoną metodę leczenia lub wykonanie zabiegu medycznego).
ORZECZNICTWO
Uchwała Sądu Najwyższego z 13 maja 2015 r., sygn. akt III CZP 19/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia