Na onkologię i szpitale, głównie powiatowe, trafi do systemu dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie o dwóch działaniach dotyczących zwiększenia nakładów na zdrowie.

"Pierwszy z nich dotyczy wsparcia finansowego onkologii i to jest oczywiście związane z wdrażaniem krajowej sieci onkologicznej (..). Mamy realizowaną strategię onkologiczną i podejmujemy działania takie, które są pierwszymi krokami z takim praktycznym, ogólnokrajowym wdrożeniem krajowej sieci onkologicznej" - powiedział szef MZ.

"Oprócz tego instrumentu ukierunkowanego na onkologię chcemy dzisiaj również poinformować o wzroście finansowania szpitali, przede wszystkim powiatowych" - dodał Niedzielski.

Szef MZ powiedział, że jest to odpowiedź na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i bardziej zaawansowanej diagnostyki, która jest w szpitalach. "Zdecydowaliśmy się zwiększyć finansowanie szpitali, przede wszystkim powiatowych, po pierwsze wprowadzając rozwiązanie, które pomaga tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu" - wskazał.

"Po drugie, zmieniamy wyceny w internie, czyli w takim zakresie procedur, który jest charakterystyczny dla szpitali przede wszystkim powiatowych, tych, które zapewniają podstawową opiekę" - powiedział.

W sumie - jak zapowiedział Niedzielski - system opieki zdrowotnej "w kroku majowym" będzie powiększony o kwotę 1,6 mld zł.(PAP)

Autorzy: Szymon Zdziebłowski, Katarzyna Lechowicz-Dyl

szz/ ktl/ mhr/