statystyki

Diagnoza w sprawie służby zdrowia: Uporczywy brak funduszy

autor: Klara Klinger29.04.2015, 09:11; Aktualizacja: 29.04.2015, 09:11
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Jeden z lekarzy pytany o to, jak widzi medycynę za 25 lat, macha ręką.źródło: ShutterStock

O tym, że coraz dłuższe życie i coraz bardziej specjalistyczne leczenie to rosnące wydatki, których żaden system służby zdrowia nie wytrzyma.

Pacjenta wita maszyna. Szybki pomiar ciśnienia, badania krwi, USG. Wyniki analizuje system, komputer drukuje rozpoznanie i zaleca terapię. Znika problem braku lekarzy i kosztów ich utrzymania.

Specjalny chip na ręce monitoruje, co jemy, ile uprawiamy sportu, o której idziemy spać, czy palimy papierosy i pijemy alkohol. Za każde naruszenie zdrowego trybu życia towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym opłacamy dostęp do służby zdrowia, podnosi nam stawkę. Taki system wprowadza współodpowiedzialność za zdrowie, wymuszając profilaktykę. Nie dbasz o zdrowie – płacisz.

Jeszcze inny scenariusz: szpitali już nie ma, zlikwidowane przychodnie. Pacjent leży w domu, a badania i operacje odbywają się zdalnie dzięki najnowszym technologiom. Systemu finansowania służby zdrowia nie obciąża już utrzymywanie placówek medycznych. Lekarze telepracują.

To kilka futurystycznych obrazków. Przerysowane? Możliwe, ale niekoniecznie. Diagnoza została już postawiona: system ochrony zdrowia jest w naprawdę złym stanie. I bez stosownej terapii długo nie pociągnie. Prace nad lekarstwem trwają. Prowadzone terapie są jednak na razie w fazie eksperymentu.

Nie dość tego. Choć w każdym przypadku objawy są takie same – brak pieniędzy, coraz większe kolejki oraz rosnące nierówności w dostępie do leczenia – opieki medycznej nie da się uzdrowić za pomocą jednego uniwersalnego środka. Kuracja będzie musiała być celowana, każdy system jest bowiem uzależniony od lokalnej sytuacji.

Już teraz eksperci diagnozują największe zagrożenia – czy raczej, jak wolą to określać, wyzwania dla systemów ochrony zdrowia. Są to: starzenie się społeczeństwa, zwiększająca się liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe, schorzenia cywilizacyjne, rozwój technologiczny i wprowadzanie innowacyjnego leczenia, a co za tym idzie – coraz większe koszty. To wszystko razem powoduje, że systemy finansowania służby zdrowia przestają być wydolne.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane