Mieszkańcy zachodniej Polski mają najlepszą opiekę medyczną w kraju.
O poprawę zdrowia najłatwiej w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Najefektywniej pieniądze na ten cel wydają Wielkopolska, Pomorskie i Śląsk. Z jakości usług medycznych najbardziej zaś są zadowoleni mieszkańcy Zachodniopomorskiego, Podlaskiego i Lubuskiego. Tak wynika z badania Indeks Sprawności Ochrony Zdrowia 2015, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. To już druga edycja raportu, który ocenia funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w poszczególnych województwach. Autorzy badania zastosowali 41 wskaźników z trzech obszarów dotyczących poprawy stanu zdrowia, efektywnej gospodarki finansowej oraz jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej. Pod uwagę zostały wzięte opinie pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).
Z raportu wynika, że mieszkańcy poszczególnych regionów Polski mają zróżnicowany dostęp do świadczeń medycznych. W najdłuższych kolejkach czekają na leczenie w województwie pomorskim, a najkrótszy czas oczekiwania na pomoc jest w Świętokrzyskiem i Podkarpackiem. W niektórych regionach jest też wysoki wskaźnik pobrań narządów do przeszczepów – np. w Wielkopolskiem na milion mieszkańców pobrano ich 26, tymczasem na Dolnym Śląsku trzy razy mniej.
Duże różnice regionalne dotyczą także dynamiki zadłużania się samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ). Autorzy badania porównali, jak zmieniały się zobowiązania placówek medycznych w zależności od zmian wydatków na świadczenia ponoszonych w danym województwie. Najlepsze wyniki pod tym względem osiągnęły SPZOZ w Lubuskiem i Pomorskiem (wskaźnik poniżej 0,5). Najgorsze zaś w województwach: zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim (wskaźnik powyżej 1), w których saldo zadłużenia zwiększyło się pomimo wzrostu środków przekazanych na leczenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.