Refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym – poinformował w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie" – podał NFZ.

Zgodnie z danymi Funduszu szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentów z rozpoznaniem depresji jako schorzeniem głównym lub współistniejącym.

NFZ podkreśla, że depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym – znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania depresji jest aktywność fizyczna. Spacery i szybki marsz to rodzaj wysiłku, który jest najbardziej uniwersalny, niewymagający, a przynoszący wymierne efekty – wskazuje NFZ. W depresji również żywienie ma znaczenie – prawidłowe odżywianie wpływa na poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

(PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ joz/