statystyki

Jak odzyskać od byłego pracodawcy książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych

09.04.2015, 09:11; Aktualizacja: 09.04.2015, 09:45
Zdrowie

Pracownik, któremu pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie chce oddać książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, może zwrócić się o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.źródło: ShutterStock

Były pracodawca jest w posiadaniu mojej książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych (wraz z wynikami badań), której zażądał ode mnie na czas zatrudnienia i którą mu udostępniłem. Ponieważ nagminnym zjawiskiem jest żądanie przez pracodawców, a także przez pracowników sanepidu okazywania książeczki sanitarno-epidemiologicznej, wysłałem do byłego pracodawcy list z prośbą o jej zwrot. Niestety brak jakiejkolwiek odpowiedzi. Czy zostaje w ten sposób naruszone prawo o ochronie danych osobowych? W jaki sposób odzyskać swój dokument?

Pracownik, któremu pracodawca po rozwiązaniu umowy o pracę nie chce oddać książeczki badań sanitarno-epidemiologicznych, może zwrócić się o pomoc do właściwego okręgowego inspektora Państwowej Inspekcji Pracy. Należy jednak przypomnieć, że takie książeczki nie obowiązują już od ponad 3 lat. Obecnie dokumentem wydawanym przez lekarza, potwierdzającym spełnianie przez pracownika wymagań zdrowotnych dopuszczających go do wykonywania pracy w kontakcie z żywnością lub pracy, przy której wykonywaniu istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, jest zaświadczenie lekarskie.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Natalia33(2018-03-14 16:02) Zgłoś naruszenie 02

    Nie mogę znaleźć ksiazeczki sanepidowskiej,a zmieniam prace w której będę pracować w żywności.Czy książeczka bedzie potrzebna?czy wystarczy zaswiadczecnie lekarkie?i od jakiego lekaza mozna je uzyskać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane