Przyczyną wprowadzenia zmian są przepisy unijne. To one zobowiązują Polskę do doprecyzowania zasad kontrolowania i informowania ludzi o bieżącej klasyfikacji jakości wody w kąpielisku, zakazie kąpieli oraz zaleceniu niekąpania się. W celu ujednolicenia przepisów wprowadzono znak graficzny , który ma w sposób przejrzysty przekazywać stosowne informacje. Polski ustawodawca zobowiązany został do wprowadzenia europejskiego znaku do porządku prawnego (stanowi on załącznik do projektu), a także rozpowszechniania go w aktywny sposób. Oznacza to konieczność ustalenia zasad, dzięki którym społeczeństwo będzie mogło szybko poznać stan wody w danym akwenie.
Dlatego też do §6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 8 kwietnia 2011r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z 2012r. poz. 145 z zm. – dalej rozporządzenie) dodany został punkt 7, regulujący daną kwestię.
Ponadto przyznano Państwowej Inspekcji Sanitarnej możliwość przeprowadzania kontroli w zakresie prawidłowości oznakowania kąpielisk.
Określono również zasady pobierania wody. Miejsce, w którym zbierane są próbki powinno być niezmienne. Wskazywać je będzie państwowy inspektor sanitarny dla każdego kąpieliska oddzielnie. Ma to być obszar, na którym przewiduje się: najwięcej osób kąpiących lub największe ryzyko zanieczyszczeń. Próbki powinny pochodzić z dwóch głębokości: 30 centymetrów i ponad metra. Gdy pojawi się ryzyko zanieczyszczeń liczba próbek powinna zostać zwiększona.
Projekt rozporządzenia znajduje się na etapie uzgodnień.