statystyki

NFZ nie miał racji: pacjent może dopłacić szpitalowi do lepszych soczewek

autor: Klara Klinger22.12.2014, 16:00
Wizyta u okulisty

Afera wokół dopłat od chorych leczonych okulistycznie wybuchła rok temu.źródło: ShutterStock

Fundusz twierdził, że pacjent nie może szpitalowi dopłacić np. za lepsze soczewki, jeśli zabieg wykonywany jest ze środków publicznych. Chyba że zwróci pieniądze za całą operację. Prokuratura nie zgodziła się z NFZ.

– Jest to precedensowe orzeczenie, bo prokuratura po raz pierwszy pochyliła się nad aspektem prawnym dotyczącym opłacania przez pacjentów lepszej usługi niż ta oferowana przez NFZ. I uznała, że nie widzi podstaw prawnych do interpretacji prezentowanej przez NFZ, który uważa, że nie wolno tego robić – podkreśla adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii prawnej Kieszkowska Rutkowska Kolasiński. Dodaje, iż to oznacza, że należałoby się zastanowić nad dotychczasową interpretacją przepisów.

Afera wokół dopłat od chorych leczonych okulistycznie wybuchła rok temu. Po jednej ze skarg pacjentek NFZ skontrolował warszawską klinikę Sensor przeprowadzającą operacje zaćmy. Po zrobieniu ankiety wśród 2,5 tys. pacjentów wykryto, że około 1,7 tys. z nich dopłaciło do zabiegów wykonywanych w ramach funduszu – w sumie 1,5 mln zł. Fundusz uznał, że to działanie nielegalne, i wypowiedział placówce kontrakt. Skierował też sprawę do prokuratury, oskarżając klinikę o narażenie kasy NFZ na straty.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • zgroza co oni z nami wyczyniaja(2014-12-22 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej to wydłubcie temu pacjentowi oczy, po cholerę ma widzieć za dużo, co się dzieje w tym pieprzonym kraju,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane