W ramach projektu zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, pulsoksymetry trafiły do ponad 1,3 mln pacjentów zgłoszonych do programu. Blisko 6 tysięcy porad będących efektem alertów na podstawie sporządzonych pomiarów stanu zdrowia zakończyło się wezwaniem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Program Domowej Opieki Medycznej

W dniu 30 listopada 2020 roku Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, do którego wykorzystywany jest pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne oraz aplikacja PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych. Pacjenci powyżej 55. roku życia z potwierdzonym koronawirusem byli włączani do programu automatycznie. Łącznie przebadano w ten sposób ponad 1,3 mln Polaków.

Pomysł zdalnego monitorowania stanu pacjentów był związany ze znaczącą liczbą pacjentów z COVID-19 przebywających w izolacji domowej. Dlatego niezbędne było udostępnienie narzędzi umożliwiających bieżące monitorowanie ich stanu zdrowia.

MZ przedstawia dane w sprawie DOM

- W ramach projektu Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli systemu zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19, pulsoksymetry trafiły do 1,325 mln pacjentów zgłoszonych do programu. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej skierowali do programu 7 ,7 tys. pacjentów, a przez formularz umieszczony na stronie Domowej Opieki Medycznej zakwalifikowało się 70,5 tys. osób, natomiast 1,24 mln osób zakwalifikowało się automatycznie – poinformowało nas biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

Warto zaznaczyć, że w ramach pilotażu wdrożono również inne usługi diagnostyczne m.in. za pomocą stetoskopu elektronicznego, opaski telemedycznej czy e-spirometru. Lekarze POZ w aplikacji Domowa Opieka Medyczna mogli zapisywać również do programu pacjentów nie chorujących na COVID-19.

Nowe przepisy w sprawie DOM

Od 1 kwietnia 2022 zmieniły się zasady przyjęcia pacjentów do projektu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Od tego czasu pulsoksymetry są wysyłane osobom zakażonym, które wypełniły formularz dostępny na stronie online oraz dla tych pacjentów, którzy zostali zgłoszeni przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Obecnie w programie jest 1256 pacjentów (stan na 6 kwietnia 2022 - red.). Są to nowi pacjenci z pomiarami z ostatnich 10 dni. Dziennie notujemy 10 alertów (średnia z ostatnich 10 dni – red.), zaś od początku programu liczba alertów sięgnęła ponad 192,5 tysiąca – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Aplikacja ratowała życie

W ramach programu za pośrednictwem zdalnego monitoringu zlecono ponad 23 tys. konsultacji internistycznych i 402 psychologiczne. Blisko 6 tysięcy porad zakończyło się wezwaniem Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Łącznie od 30 listopada 2020 roku wykonano 5 474 649 pomiarów*.

*Dane z MZ aktualne na dzień 6 kwietnia 2022 roku.