Negocjacje nowych kontraktów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, mogą być długie i trudne. Wczoraj upłynął termin, w którym miały zostać zakończone ale do porozumienia jeszcze daleko. Od stycznia zwiększają się oczekiwania wobec lekarzy rodzinnych w wykrywaniu nowotworów, zgodnie z tak zwanym pakietem onkologicznym.

Narodowy Fundusz Zdrowia umieścił swoje propozycje w projekcie zarządzenia opublikowanym na stronie internetowej. Agnieszka Gołąbek - rzeczniczka Funduszu, mówi, że jest to zgodne z tym, co lekarze wybrali w odesłanych ankietach. Ankiety, w których przedstawiono dwie propozycje, zostały wysłane do wszystkich placówek lekarzy POZ. Część lekarzy je odesłała wskazując wariant korzystniejszy. Nie było tam jednak tego, co proponowali przedstawiciele organizacji lekarskich.

Doktor Jacek Krajewski z Federacji Porozumienie Zielonogórskie mówi, że lekarze nie przyjmą propozycji przedstawionych przez Fundusz. Tłumaczy, że część środków, którymi dysponowali lekarze rodzinni, włączono teraz do tak zwanej stawki kapitacyjnej, ale pozostaje to ta sama pula pieniędzy. Dodatkowe środki przeznaczono na nowe zadania związane z wykrywaniem nowotworów. Tymczasem lekarze oczekują faktycznego zwiększenia stawki przypadającej na ubezpieczonego.

Za wystawienie karty pacjenta onkologicznego, Fundusz chce płacić lekarzom 50 złotych.