„Nowe rozwiązania zdecydowanie poprawią warunki leczenia w Polsce, np. pacjent onkologiczny będzie miał rozpoczęte leczenie w maksymalnym czasie 9 tygodni” - mówił na posiedzeniu komisji zdrowia Neumann.

Przypomniał, że większość rozwiązań określonych w ustawach wchodzących w skład pakietów wejdzie w życie od stycznia 2015 r. Wyjaśnił, że do ustaw od stycznia powinno wejść w życie także 15 rozporządzeń, z których cztery już zostały przyjęte, 10 jest w trakcie uzgodnień i konsultacji, a jedno w fazie przygotowań.

Wydaje nam się, że nie ma żadnego zagrożenia, aby do końca roku nie przyjąć wszystkich niezbędnych aktów prawnych – mówił Neumann i dodał, że także prezes NFZ przygotował już projekty zarządzeń w tym zakresie.

Neumann mówił też o negocjacjach z lekarzami POZ. „Jesteśmy w trakcie tych negocjacji i zbliżamy swoje stanowiska” - zapewnił. Według niego negocjacje powinny zakończyć się w listopadzie.

Reklama

”Lekarze rodzinni otrzymali nowe zadania, ale też propozycję zwiększonego wynagrodzenia za te działania” – mówił i wyjaśnił, że negocjowana jest m.in. kwota, jaka ma trafić do POZ na dodatkowe badania. „Nasze średnie propozycje wynoszą o 10 proc. więcej niż obecnie jest przeznaczane na POZ” – podkreślił Neumann.

Jak mówił, NFZ przeznacza na badania diagnostyczne w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej ok. 350 mln zł rocznie. „Nie zabieramy tej kwoty z AOS, (…)Ta kwota zostanie u specjalistów, a lekarze POZ też będą mogli te badania wykonywać i dostaną na to dodatkowe środki” - wyjaśniał.

„Dodatkowo zaproponowaliśmy dołożenie do POZ 30 mln zł rocznie na sprzęt informatyczny” – poinformował. Ponadto wiceminister mówił, że w ramach przygotowań do nowych rozwiązań resort w listopadzie i grudniu razem z Centrum Onkologii w Warszawie przeprowadzi szkolenia onkologiczne dla lekarzy rodzinnych. Jak przewidywał, weźmie w nich udział ok. 1,7 tys. lekarzy. Zapewnił, że będą też organizowane kolejne szkolenia w przyszłych latach.(PAP)