Sejm wydłużył o 3 lata termin rozpoczęcia przez lekarzy specjalizacji z ratownictwa medycznego.

Uchwalona dziś nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym po raz drugi przesuwa termin w którym lekarze pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w zespołach ratownictwa medycznego, w lotniczym zespole ratownictwa czy na izbie przyjęć będą musieli zdobyć taką specjalność.

Sprawozdawca ustawy poseł Elżbieta Gelert z Platformy Obywatelskiej powiedziała IAR, że termin ten jest po raz kolejny przesuwany, bo w żaden sposób nie udaje się zachęcić lekarzy do robienia tej specjalizacji. Elżbieta Gelert powiedziała również, że w rządzie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym i ten problem na pewno będzie miał w niej odzwierciedlenie.

Tomasz Latos z PiS jest zdania, że przesunięcie terminu rozpoczęcia przez lekarzy specjalizacji świadczy o nieudolności rządu. Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia uważa, że to rozwiązanie psuje system i demotywuje nowych lekarzy, którzy chcieliby rozpocząć specjalizację z ratownictwa medycznego. Nowe przepisy dają lekarzom czas z rozpoczęciem specjalizacji do 1 stycznia 2018 roku. Ustawa nie dotyczy anestezjologów, internistów, chirurgów, pediatrów i ortopedów. Teraz ustawa trafi do Senatu.