Od 1 stycznia 2015 roku zmienią się zasady orzekania o niezdolności do służby funkcjonariuszy. Tego dnia wejdzie bowiem w życie ustawa o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Ustawa wprowadza jednolity system orzecznictwa lekarskiego dla funkcjonariuszy i kandydatów do służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biurze Ochrony Rządu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i Służbie Więziennej. W miejsce systemu orzecznictwa obejmującego: wojewódzkie komisje lekarskie, okręgowe komisje lekarskie i Centralną Komisję Lekarską (CKL) wprowadzono system dwuinstancyjny złożony z rejonowych komisji lekarskich i CKL.

W praktyce będzie to oznaczać, że mundurowy odwołujący się od negatywnej dla siebie decyzji będzie zobowiązany zgłoszenia się na badanie kontrolne w Warszawie. Dodatkowo ustawa ujednolica kategorie zdolności kandydatów do służby i funkcjonariuszy. W przypadku funkcjonariuszy wprowadza kategorie: A –„zdolny do służby”, B – „zdolny do służby z ograniczeniem”, C – „niezdolny do służby”. Natomiast w odniesieniu do kandydatów nowe przepisy przewidują kategorie: Z – „zdolny”, N – „niezdolny”.

Liczne poprawki redakcyjne oraz dotyczące skarbówki zgłoszone w czasie prac przez Senatu spowodowały, że ustawa wróci do Sejmu.

Etap legislacyjny:

Ustawa uchwalona przez Sejm.