Leki sprzedawane poza apteką: Źle przetrzymywane, sprzedawane przez personel bez kwalifikacji

autor: Danuta Pawłowska03.10.2014, 09:15; Aktualizacja: 03.10.2014, 09:18
Poza apteką możemy też trafić na leki niebezpieczne.

Poza apteką możemy też trafić na leki niebezpieczne.źródło: ShutterStock

Ile razy płacę na stacji benzynowej lub kupuję gazety w kiosku, widzę mnóstwo prażących się w słońcu leków. Zastanawiam się, jakie mają właściwości i jak bardzo mogą być szkodliwe, zwłaszcza że sprzedawane są przez personel bez żadnych kwalifikacji. Czy taka sprzedaż medykamentów jest zgodna z prawem? – pyta pan Juliusz.

Sklepy spożywcze, stacje benzynowe, kioski ruchu mogą mieć w ofercie niektóre leki dostępne bez recepty, o ile taki asortyment mają wpisany w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej. Produkty, które mogą być dostępne poza apteką, są wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia. Na półkach sklepów mogą być między innymi preparaty z witaminą C, środki przeciwbólowe, leki na choroby gardła i środki antyseptyczne. Według prawa placówki te nie muszą spełniać szczególnych wymagań, ale powinny zagwarantować właściwe przechowywanie medykamentów, aby zachować ich jakość, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury i wilgotności.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane