Europejska Agencja Leków (EMA) zidentyfikowała w piątek możliwy związek między rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi w żyłach głębokich a szczepionką Johnson & Johnson przeciw Covid-19 i zaleciła, aby został on wymieniony jako efekt uboczny zastrzyku.

Dotychczas zarówno szczepionki J&J, jak i AstraZeneca były wiązane z bardzo rzadką kombinacją krzepnięcia krwi i niskiej liczby płytek krwi, znaną jako zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS).

EMA zaleciła także, aby do informacji o szczepionce J&J oraz o szczepionce AstraZeneca dodać jako działanie niepożądane o nieznanej częstotliwości małopłytkowość immunologiczną (ITP), zaburzenie krwawienia spowodowane przez omyłkowy atak organizmu na płytki krwi.

Firma farmaceutyczna Johnson & Jonson nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

EMA stwierdziła, że nowy stan krzepnięcia, który prawdopodobnie zagraża życiu, znany jako żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE), który ma zostać umieszczony na etykiecie szczepionki J&J, był odrębny od TTS.

VTE rozpoczyna się zazwyczaj od powstania skrzepu w żyle w nodze, ramieniu lub pachwinie i następnie przemieszcza się do płuc, gdzie blokuje dopływ krwi.

Niezależnie od zastosowania szczepionki, VTE jest najczęściej spowodowana urazem lub brakiem ruchu u pacjentów przykutych do łóżka. Jako czynniki ryzyka są również postrzegane pigułki antykoncepcyjne i szereg chorób przewlekłych.