Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zachowa swoje uprawnienia. Będzie cały czas wspierał osoby z uszczerbkiem na zdrowiu i pracodawców je zatrudniających.
Utrzymanie dotychczasowego statusu prawnego funduszu zapewnia ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Została ona wczoraj przyjęta bez żadnych poprawek przez Senat.
Jej uchwalenie oznacza, że od 1 stycznia 2015 r. PFRON nie przekształci się w państwowy fundusz celowy, pozbawiony osobowości prawnej i stający się wyodrębnionym rachunkiem bankowym. Takie zmiany zakładała pierwotnie ustawa z 27 sierpnia 2009 r. przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. nr 157, poz. 1241 ze zm.), ale na skutek przyjętej właśnie nowelizacji w ogóle nie wejdą one w życie.
Posłowie zdecydowali się zachować obecny status PFRON, aby utrzymać stabilny system zarządzania zgromadzonymi w nim środkami. Pierwotnie planowane przekształcenia, które wiązałyby się m.in. z likwidacją zarządu i rady nadzorczej, oddziałów terenowych i przejęciem zadań tych ostatnich przez marszałków województw, groziły zakłóceniem wykonywanych przez fundusz zadań. Pod znakiem zapytania stała też możliwość kontynuowania wielu programów i działań z zakresu rehabilitacji zlecanych organizacjom pozarządowym.
Etap legislacyjny
Skierowanie ustawy do podpisu prezydenta