Krótsze kolejki i wczesne wykrywanie nowotworu - to zdaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza będzie efekt wprowadzenie pakietu kolejkowego. Dziś pakiet został przyjęty przez rząd. Zakłada zniesienie limitów dla chorych na raka oraz skrócenie kolejek do specjalistów.

Minister Arłukowicz przypomina w rozmowie z IAR, że cały pakiet dotyczy nie tylko onkologii, ale także funkcjonowania Narodowego Funduszu Zdorwia. Wycena usług medycznych będzie teraz należeć do ciała niewchodzącego w struktury NFZ. Leczenie onkologiczne nie będzie objęte limitami, jednak warunkiem jest dobre leczenie i skrócenie oczekiwania przez pacjentów - dodał minister.

Zdaniem Arłukowicza, zmiany pozwolą na wczesne wykrycie nowotworu a także niższy koszt leczenia. Tu - jak mówi minister - ważna rola lekarzy rodzinnych. Oni mają być przygotowani do tego, by szybko postawić trafną diagnozę i skierować na leczenie onkologiczne.

Premier zapowiedział, że w ciągu 2 tygodni projekty trafią do sejmu. Zgodnie z nimi, zwiększy się rola lekarzy rodzinnych. Będą oni mogli między innymi zlecać większą liczbę badań. Zostaną zniesione limity w onkologii. Chory z podejrzeniem raka ma otrzymywać Kartę Pacjenta Onkologicznego. Będzie ona uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.