Lepiej późno niż wcale - tak mówili posłowie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Sejm zajął się trzema projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego oraz onkologicznego. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad nimi w komisji zdrowia. Minister Arłukowicz podkreślał, że głównym celem zaproponowanych rozwiązań jest poprawa dostępu pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Apelował też o merytoryczną debatę nad projektami i szybkie procedowanie, aby nowe rozwiązania mogły zacząć obowiązywać od 2015 roku.

Dzięki nowym przepisom ma się poprawić dostęp do lekarzy specjalistów dla wszystkich pacjentów, uprzywilejowani mają zostać także pacjenci z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu. Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że jego klub nie uchyla się od dyskusji choć większość zaproponowanych zmian to - jak ujął poseł - pobożne życzenia. Latos zarzucał ministrowi skracanie kolejek jednym pacjentom, a jednocześnie ich wydłużanie na rehabilitację. „Problem polega na tym, że nie jest pan Davidem Copperfieldem i nie zrobi pan cudu z tymi pieniędzmi, które są w systemie” - podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości.

To bardzo ważne zmiany i w dobrym kierunku - podkreślał Piotr Chmielowski z SLD. Ubolewał tylko, że trzeba było na nie czekać aż trzy lata. "Doczekaliśmy się tego, że wreszcie minister zdrowia wziął się do roboty” - podkreślił Chmielowski. Łukasz Krupa z Twojego Ruchu przyznawał, że projekty wyglądają obiecująco, choć uwag do nich jest wiele. Marek Gos z PSL ocenił, że zaproponowane rozwiązania powinny znacząco poprawić sytuację w niektórych obszarach w ochronie zdrowia, w tym przede wszystkim dostęp do leczenia onkologicznego. Minister Arłukowicz podkreślał, że proponuje zniesienie limitów do świadczeń w opiece onkologicznej, ale w zamian za przestrzeganie terminów, kompleksowości i jakości. "Nie zamierzamy zmniejszać środków na onkologię, ale wydawać je w sposób bardziej racjonalny" - wyjaśnił.

Zgodnie z nowymi propozycjami pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Minister tłumaczył, że duża część kolejek do specjalistów wynika m. in. z powodu, że wiele wizyt u specjalistów odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty. Dlatego resort proponuje, by kolejka była budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę. Bartosz Arłukowicz podkreślał, że w celu lepszego planowania polityki zdrowotnej i wydatków na świadczenia będą powstawały regionalne mapy zapotrzebowania zdrowotnego.