Do leczenia każdego rolnika dopłacamy 675 zł

autor: Beata Lisowska17.10.2012, 07:03; Aktualizacja: 17.10.2012, 08:27
Obecnie część ubezpieczonych w KRUS opłaca składkę zdrowotną z własnych środków.

Obecnie część ubezpieczonych w KRUS opłaca składkę zdrowotną z własnych środków.źródło: ShutterStock

KRUS przekazuje z rolniczych składek do Narodowego Funduszu Zdrowia mniej pieniędzy, niż NFZ wydaje na opiekę zdrowotną mieszkańców wsi. To zagraża finansom funduszu. Do świadczeń udzielonych ubezpieczonym w KRUS dopłacili wszyscy pozostali płacący składkę zdrowotną. Statystycznie 675 zł w ciągu całego roku.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • rolnik bartek(2012-11-12 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    a ile dopłacamy do zarejestrowanych w PUP leniów z miasta ???

    Odpowiedz
  • rolnik bartek(2012-11-12 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    polonistka autorką artykułu o składkach zdrowotnych ??? przecież ona nie ma kwalifikacji ... nie potrafi prawidłowo zinterpretować ...i to piękne słowo .."dopłacamy" ... niby "my" to miastowi

    Odpowiedz
  • góralka(2012-10-23 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jaga.Prawdziwy ,czy nie prawdziwy rolnik .Należy zlikwidować wszelkie przywileje.Zlikwidować KRUS.Niech każdy płaci za siebie według tych samych kryteriów.

    Odpowiedz
  • Staszek(2012-10-23 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    błąd w artykule, rolnik płaci składkę jak ma 6 lub więc hektarów przeliczeniowych a nie jak napisaliście że jak ma powyżej 1 ha przeliczeniowego, nie wprowadzajcie ludzi w błąd:)

    Odpowiedz
  • jaga(2012-10-23 07:23) Zgłoś naruszenie 00

    Miastowi zacznijcie odróżniać prawdziwych rolników którzy naprawdę trudnią się rolnictwem i z tego żyją, od różnych taksówkarzy, marynarzy i innych zaradnych którzy po to kupują hektar byle jakiej ziemi żeby mieć ubezpieczenie KRUS, rzeczywiście niższe od ZUS. Przyjmijcie też do wiadomości że świadczenia z KRUS (prawo do zasiłków chorobowych, wysokość tych zasiłków, emerytury, itd) są dużo niższe od ZUSowskich, a niektórych nie ma wcale. Rolnikowi wcale nie jest tak słodko jak Wam się wydaje.

    Odpowiedz
  • ela(2012-10-17 23:10) Zgłoś naruszenie 00

    należałoby zlikwidować KRUS w całości i wszystkie przywileje ,wszystkie grupy zawodowe powinny mieć równe prawa, w ten sposób tworzą się kasty równiejszych

    Odpowiedz
  • miastowy(2012-10-17 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    PSL od lat rządzi, rolnik ma taką samą składkę na KRUS, wieś goni zachód, pracujący w mieście dźwigają ciężar bogacenia się chłopów. w mieście brak pracy, mniejsze pobory, a składka na ubezpieczenie zdrowotne 240 złotych miesięcznie, nie mówiąc o ZUS, PO rządzi z każdej strony naszym kosztem. Już czas to przerwać. za leki rolniku każdy płaci, może chcecie żeby wam refundowano, do sanatoriów tez wam łatwiej macie wolne kiedy chcecie i emerytura wcześniej,piszą o mundurowych, nauczycielach, górnikach a oni cicho trwają i w tej biedzie dobrze się trzymają.

    Odpowiedz
  • lika(2012-10-17 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    DO 13. rozsądna i oparta na prawdzie wypowiedż,dodać należy ,że sędziowie orzekający w Trybunale Konstytucyjnym składki zdrowotnej nie płacą, nawet w małej kwocie, a na ich leczenie to dopiero idą krocie ,a o tym sza,tylko głośno o rolnikach/płacą składkę zdrowotną taką jaką przewidują przepisy,ale płacą/a ten cały zgiełk służy napuszczaniu miasta na wieś i odwrotnie,a czemu to ma slużyć?Natomiast BENEK zapoznaj się z przepisami o sanatoriach zarówn zKRUS i NFZ można jechać raz na dwa lata,oczekując ok 18 m-cy/Patrz artykuly w Gazecie Prawnej/

    Odpowiedz
  • K(2012-10-17 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    Do13 zmień lekarza albo naucz się korzystać.Wiem że 12 ma rację bo znam to z życia.Jedna tylko uwaga wiem,że kobiety częściej chodzą do lekarzy tak z miasta jak i ze wsi a to dlatego ,że Panom nie honor i między innymi dlatego żyją krócej bo nieraz jest już za późno!Mój mąż przez 44lata pracy był w sumie 103 dni na chorobowym a to tylko dlatego,że złamał w pracy rękę to wypadkowe no i wycięto mu wyrostek, to siła wyższa.Niedawno musiałam użyć podstępu by zbadał go lekarz rodzinny ale się opłaciło bo zapobiegliśmy czemuś gorszemu.

    Odpowiedz
  • ROLNIK OBSERWATOR(2012-10-17 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    1498ZŁ NA LECZENIE JEDNEGO ROLNIKA SKĄD TO WZIĘTE, LEKI PRZEWAŻNIE WYSOKO ODPŁATNE, LUB 100%,CHYBA, ZE POLOWA TEJ KWOTY TO UTRZYMANIE URZEDNIKÓW NFZ ? ROLNIK GENERALNIE NA CHOROBOWE NIE CHODZI, MATKI NIE DOSTAJĄ TZW. OPEKI PRZY CHORYCH DZIECIACH, BO KTO MU ZAPŁACI, LEKARZ RODZINNY JAK 13 LAT JESTEM ROLNIKIEM, NIE DAŁ MI JEDNEGO SKIEROWANIA NA BADANIA KONTROLNE, LABORATORYJNE.eMERYTURA PO 35LATACH DLA KOBIET, 40 DLA MĘSZCZYZN , RZECZYWIŚCIE CHYBA IDZIE O SKŁÓCENIE SPOŁECZEŃSTWA

    Odpowiedz
  • Benek(2012-10-17 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mój kuzyn rolnik co roku jeździ do sanatorium .Najczęściej na narty do Krynicy
    albo latem do Kołobrzegu.Ja nie jeżdżę bo muszę pracować.

    Odpowiedz
  • K(2012-10-17 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Może i coś w tym jest.Czy ktoś sprawdził kto korzysta z opieki zdrowotnej tzw.bezpłatnej włączając w to rehabilitację,pobyty w sanatoriach,badania różnego rodzaju? Ludzie pracujący na różnych rodzajach umowach nie mogą sobie na to pozwolić bo stracą środki do życia więc odwlekają leczenie jak długo się da i często jest za późno.

    Odpowiedz
  • nick(2012-10-17 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    do POlaka
    Mundurowi nie opłacają zus, co ma wpływ na wysokość składki zdrowotnej , która jest o wiele wyższa od składki opłacanej od wynagrodzeń ozusowanych.

    Odpowiedz
  • M.J.(2012-10-17 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam za literówkę, oczywiście "odliczane".

    Odpowiedz
  • M.J.(2012-10-17 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do "przedpisców": Każdy, kto płaci podatek PIT lub CIT, automatycznie odprowadza składkę do NFZ, bo jest ona opdliczana od tego podatku/ 7,5%/! Płacą więc wszyscy, oprócz rolników, gdyż oni nie płacą podatku dochodowego. Reszta uprzywilejowanych, tzn. : mundurowi, sędziowie, prokuratorzy nie płacą składek emerytalno-rentowych, ale mają osobne fundusze emerytalne i ich tzw. emerytury/ stany spoczynku/ nie są wypłacane z ZUS-u. Te stany spoczynku są pokrywane z naszych podatków, ale nie ze składek zusowskich. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • panie premierze(2012-10-17 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Wprowadzić jednakowe zasady emerytalne wszystkich grup zawodowych bez żadnego wyjątku.
    Dość finansowania sędziów,prokuratorów,rolników,pseudo górników,kleru itd.itd...
    Pieniędzy wtedy starczy w budżecie bez potrzeby okradania uczciwych emerytów złodziejską "waloryzacją kwotową"
    Polski rząd musi stosować równe prawa dla wszystkich a nie robić oszukańcze finansowanie określonych grup kosztem resztę uczciwie pracujących .

    Odpowiedz
  • Jan(2012-10-17 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować możliwość korzystania z KRUS-u dla oszustów, którzy nie są rolnikami. Jest ich tysiące. Żerują na świadczeniach, które im się nie należą. Za bezcen, na koszt pozostałych. Po przejściu na wyłudzoną emeryturę rolniczą w ciągu 3, 4 lat odbiorą to, co wpłacili. Eldorado! To państwo jest chore, kiedy i kto wreszcie to gigantyczne oszustwo ukróci! I gdzie w tym wszystkim odpowiedzialność polityków za ten stan rzeczy.
    A przy okazji - nie tylko rolnicy nie płacą składek zdrowotnych. Uprzwilejowanych jest więcej. Może o tym napiszecie?

    Odpowiedz
  • Krzysiek z Wrocławia(2012-10-17 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    a gdzie jest równość wobec Konstytucji RP?

    Odpowiedz
  • Bodzio(2012-10-17 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik dostaje emeryturę i pozostaje mu całe gospodarstwo w rodzinie. Co pozostaje innym grupom zawodowym poza marną emeryturą. To proszę napisać jakie podatki jeszcze płacą rolnicy i i ile dostają dopłat do prowadzonego gospodarstwa.

    Odpowiedz
  • iwa(2012-10-17 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    To jest tylko chęć skłócenia miasta z wsią jak to dobrze maja ci rolnicy,ale trzeba oddzielić prawdziwych rolników od tych plew czyli taksówkarzy i innych którzy maja 1 hektar i płaca KRUS a tak nie powinno być.

    Odpowiedz