Dzieci mają prawo do nieodpłatnego leczenia niezależnie od tego, czy są ubezpieczone w NFZ, czy też nie. Ponieważ nie obowiązuje rejonizacja w dostępie do usług zdrowotnych, to z pomocy lekarskiej mogą korzystać również w czasie wakacji poza miejscem zamieszkania.
Na obozach i koloniach opiekę medyczną dziecku zobowiązany jest zagwarantować organizator imprezy. Gdy tak się nie stanie, zawsze można skorzystać z pomocy miejscowego lekarza, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Warto to sprawdzić przed wysłaniem dziecka na kolonie.
Generalna zasada jest taka, że w sytuacji nagłego zachorowania (m.in. biegunka, bóle gardła, brzucha czy gorączka) dziecko (ale także dorosły) ma prawo skorzystać z opieki lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) poza miejscem zamieszkania. Jeżeli pomoc jest niezbędna po godzinie 18.00, to jest ona udzielana w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Lekarz za udzielone usługi nie pobiera opłaty. Nie jest również wymagane posiadanie skierowania. Każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej powinna umieścić w sposób widoczny informację o miejscu świadczonej opieki całodobowej wraz z adresem i numerem telefonu. Dane te można znaleźć również na stronach internetowych oddziałów funduszu (www.nfz.gov.pl).
Jeżeli organizator kolonii lub obozu nie posiada numeru PESEL dziecka, to rodzic powinien również mu go podać. Jest on niezbędny przy pierwszorazowej wizycie u lekarza. Warto też zrobić kopię dowodu ubezpieczenia rodzica, który potwierdzi prawo nieletniego do bezpłatnej opieki medycznej (dzieci mają prawo do nieodpłatnego leczenia, nawet jeżeli rodzice lub jego opiekunowie nie są ubezpieczeni, nie oznacza to jednak, że nie muszą oni mieć odpowiednich dokumentów np., decyzji wójta czy prezydenta, która potwierdzi uprawnienia). Organizator kolonii może także poprosić rodziców (lub opiekunów dziecka) o pisemną zgodę na udzielenie uczestnikowi kolonii pomocy medycznej (np. w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego nieletniemu musi towarzyszyć jego opiekun prawny).
Jeśli dziecko cierpi na chorobę przewlekłą, a wyjeżdża na obóz lub kolonie, rodzice muszą pamiętać o zaopatrzeniu go w zażywane przez nie dotychczas leki i pisemnie poinformować opiekunów, jak je podawać. Warto również zaznaczyć, na jakie produkty czy medykamenty dziecko jest uczulone.