Nieprzestrzeganie zasad sztuki medycznej czy nieprawidłowe diagnozowanie może się skończyć dla szpitala i lekarza odpowiedzialnością odszkodowawczą. Od stycznia dochodzenie roszczeń będzie szybsze i prostsze.
Niekorzystne zmiany w organizmie powstałe nawet na skutek przeprowadzonej operacji lub zabiegu szpitalnego nie oznaczają od razu, że lekarz popełnił błąd w trakcie terapii.
Stan określany potocznie błędem lekarskim co do zasady wiąże się z nieprawidłowościami przy diagnostyce bądź samą zastosowaną terapią. Pierwsze z nich dotyczą wadliwego rozpoznania stanu zdrowia pacjenta. W tym przypadku chodzi nie tylko o sytuację, w której lekarz u całkowicie zdrowego pacjenta stwierdzi nieistniejącą chorobę, ale przede wszystkim o takie, gdzie u osoby chorej stwierdza on inną dolegliwość, niż tą, która rzeczywiście u niej występuje.
Drugim najczęściej spotykanym błędem medycznym jest błąd terapeutyczny. Błąd ten wiąże się z podjęciem złego leczenia przez lekarza. Może on wynikać zarówno z wadliwie podejmowanych czynności, jak również błędnie postawionej diagnozy lekarskiej. W tym drugim przypadku bez znaczenia dla oceny sytuacji jest to, czy błędną diagnozę postawił lekarz przeprowadzający czynność, czy też jego kolega. Lekarz bowiem jako profesjonalista, działający w oparciu o zasadę ograniczonego zaufania, powinien sam sprawdzić diagnozę postawioną przez swojego poprzednika.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak się ubiegać o odszkodowanie za błędy popełnione przez lekarzy.
W pełnej wersji artykułu:
- Czy można zawiadomić prokuratora o podejrzeniu, że lekarz popełnił błąd?
- Jak wyliczyć wartość szkody, starając się o odszkodowanie i zadośćuczynienie?
- Czy decyzja wojewódzkiej komisji do spraw błędów medycznych musi być jednomyślna?
- Dowody w sądzie
- Tryb przed komisją
- Prawo do dokumentacji