Rozpoczyna się kontraktowanie świadczeń zdrowotnych na przyszły rok. Jak zwykle z kłopotami.
W 2012 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wyda na leczenie 61, 5 mld zł, o ponad 3,6 mld zł więcej niż w tym roku. Znaczną część tej kwoty NFZ przeznaczy na aneksowanie wieloletnich umów zawartych ze świadczeniodawcami. Kontrakty muszą być zmienione, bo od stycznia 2012 r. będzie nowa wycena tzw. punktu medycznego w lecznictwie szpitalnym. Na jego podstawie fundusz opłaca wszystkie świadczenia w szpitalach. Obecnie NFZ płaci za punkt 51 zł, w przyszłym roku o 1 zł więcej.
W kilku oddziałach NFZ odbędą się konkursy uzupełniające na niektóre zakresy świadczeń.
Duże konkursy zarówno z zakresu lecznictwa szpitalnego, jak i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) odbędą się w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i podlaskim. Przychodniom i szpitalom, które wykonywały dotychczas te usługi, kończą się bowiem w tym roku umowy. W województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, podkarpackim i dolnośląskim mają się natomiast odbyć nowe konkursy tylko dla szpitali. Oddziały są już gotowe do kontraktowania. Nie mogą jednak ogłosić konkursów, bo Ministerstwo Zdrowia spóźnia się z wydaniem nowego rozporządzenia w tej sprawie.

24,3 mld zł wyda w 2012 roku Narodowy Fundusz Zdrowia na leczenie pacjentów w szpitalach

– Czekamy tylko na ostateczną wersję przepisów – zapewnia Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.
Anna Leder z biura prasowego łódzkiego oddziału NFZ dodaje, że umowy będą zawierane na trzy lata, a więc tak duży konkurs wymaga doprecyzowania zapisów.
– Potrzebujemy czasu, zanim go ogłosimy – mówi.
Zamieszanie bierze się stąd, że resort zdrowia zmienia własne rozporządzenia, które zostały podpisane 15 września. Trwają prace nad kolejnymi ich wersjami. Projekt nowelizacji rozporządzenia o AOS, które pozwoli kontraktować usługi z lekarzami, którzy mają tylko pierwszy stopień specjalizacji, jest po konsultacjach i trafił do Rządowego Centrum Legislacji z prośbą o zwolnienie z komisji prawniczej.
W przypadku rozporządzenia w sprawie lecznictwa szpitalnego sprawą kontrowersyjną są warunki kontraktowania tzw. chirurgii jednego dnia. Obecne przepisy uniemożliwiają jej prowadzenie w warunkach ambulatoryjnych. Projekt nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie resort zdrowia przekazał właśnie do konsultacji społecznych.
Oddziały NFZ czekają na publikację ostatecznej wersji rozporządzeń ministra zdrowia dotyczących warunków kontraktowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i lecznictwa szpitalnego. Bez nich Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, ma problem z wydaniem zarządzeń o konkursach, a wojewódzkie oddziały nie mogą ich ogłosić. Postanowił jednak nie czekać na nowelę rozporządzenia i podpisać w najbliższych dniach to zarządzenie. Umożliwi to oddziałom rozpoczęcie konkursów ofert, ale bez świadczeń z zakresu chirurgii jednego dnia.