Pomysł, by ratownicy medyczni mogli pobierać wymazy, jest dobry. Jednak ważne, by nie zamienić karetek w mobilne centra wymazowe – podkreślają reprezentujący to środowisko związkowcy.
Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia z 27 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego (Dz.U. poz. 2110) w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego ratownicy mogą pobierać wymazy oraz wykonywać testy antygenowe na obecność koronawirusa.
Jak argumentują autorzy regulacji, wykonywanie testów w karetkach umożliwi szybką diagnostykę już na etapie przedszpitalnym – choćby w celu ustalenia wskazań do przewiezienia pacjenta na oddział covidowy.
Sami zainteresowani przyznają, że może to faktycznie przyspieszyć przekazanie pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć. – Jednakże biorąc pod uwagę dostępność i czas oczekiwania na wykonanie wymazu oraz, nazwijmy to, cwaniactwo społeczeństwa, zespoły ratownictwa medycznego mogą zostać zamienione w zespoły wymazowe, co spowoduje ograniczenie ich dostępności – zaznacza Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.
Związkowcy podkreślają również, że zdarzają się przypadki, w których mimo wykonania testu przez załogę karetki, po przyjeździe na SOR wymaz jest ponownie zlecany. Z tej perspektywy nowe uprawnienia ratowników na nic się nie przydadzą. – Podwójne testowanie może się okazać bez sensu, a czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta się nie zmieni – argumentuje Piotr Dymon. Wskazuje przy tym jednak, że nowe uprawnienia mogą okazać się pomocne w przypadku innych miejsc zatrudniających ratowników medycznych, takich jak np. zespoły wymazowe, a także podczas wezwań do placówek podstawowej opieki zdrowotnej.
Jak poinformował resort zdrowia, w odpowiedzi na nasze pytania, wykonanie testu antygenowego na obecność wirusa SARS-CoV-2 zostało wycenione na 42,03 zł bez kosztu testu, zaś z testem – 74,43 zł. – Kwoty te będą wypłacane niezależenie od stawki ryczałtu dobowego na działalność zespołów ratownictwa medycznego – podkreśla MZ. ©℗
Etap legislacyjny
Rozporządzenie weszło w życie 28 listopada 2020 r.