statystyki

Szczepionka na koronawirusa: Problemem mogą być nawet igły i strzykawki. Będą odszkodowania za efekty niepożądane?

autor: Klara Klinger16.11.2020, 08:00; Aktualizacja: 16.11.2020, 17:36
Dlatego, jak twierdzą przedstawiciele firm farmaceutycznych, należałoby dopracować system odszkodowań za efekty niepożądane.

Dlatego, jak twierdzą przedstawiciele firm farmaceutycznych, należałoby dopracować system odszkodowań za efekty niepożądane.źródło: ShutterStock

Polska w odróżnieniu od innych krajów nie ma doświadczeń ze szczepieniem dorosłych. Mamy dobrze zorganizowaną sieć dla dzieci.

Ogłoszenie przez firmę Pfizer sukcesu trzeciej fazy badań nad szczepionką na COVID-19 wywołało dyskusję o tym, jak zorganizować akcję szczepień w Polsce. Nad harmonogramem pracuje zespół przy ministrze zdrowia, który został powołany kilka miesięcy temu. Jego członkowie szykują rekomendacje, kto miałby otrzymać szczepienia w pierwszej kolejności (medycy, seniorzy i osoby z chorobami współistniejącymi, czyli najbardziej zagrożeni). Niedawno do prac włączył się premier Mateusz Morawiecki, powołując kolejne grupy eksperckie. – Jest duży chaos. Nie wiadomo, czyj plan i czyj głos będzie przyjęty, i kto o tym ostatecznie zdecyduje – mówi członek jednego z zespołów.

Spory dotyczą samej liczby preparatów. Niedawno resort zdrowia mówił o 16 mln dawek, potem premier ogłosił, że Polska planuje zakup 20 mln, a kilka dni temu minister Adam Niedzielski zadeklarował, że będą szczepionki dla 31 mln Polaków, co by oznaczało kupno co najmniej 62 mln dawek. Trwają też dyskusje nad wyborem firmy. Przetarg organizuje Komisja Europejska, a państwa członkowskie deklarują, czy skorzystają z oferty danej firmy. Warszawa wstępnie zgodziła się na razie na trzy firmy. Która będzie głównym dostawcą, nadal nie wiadomo.

Nie wszyscy eksperci uważają, że należy postawić na jednego producenta. – Nie wiadomo, która szczepionka będzie lepsza. Mają one różne sposoby działania i minie wiele miesięcy, żeby ustalić, która będzie skuteczniejsza. Dlatego należy też brać pod uwagę sposób dystrybucji – mówi jeden z naszych rozmówców z kręgów rządowych. W przypadku Pfizera głównym wyzwaniem jest kwestia transportu i przechowywania. Preparat musi być chroniony w minus 70–80 st. C. Co prawda firma deklaruje, że pracuje nad specjalnymi pojemnikami, jednak nie wiadomo, jak cały proces zorganizować w pełnej skali.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Logika(2020-11-16 11:35) Zgłoś naruszenie 84

    Szczepionka mRna zgodnie z wiki moze ywolac zawal nie byla dotychczas stosowana i wplywa na Dna biorcy by produkowalo wirusa wiec czlowiek staje sie GMO a przecież nawet takich warzyw nie jemy;) 90% ma covid bezonjawowy a szczepionka 90% skutecznosci normalnie miszczowie sprzedazy! Dlatego prezes akcje spzedal wlasne 🤣🤣

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane