Ze względu na pandemię nie wolno lekceważyć pierwszych objawów wywołanych przez choroby nowotworowe, bo rak jest groźniejszy niż koronawirus – ostrzega w czwartek w komunikacie Polska Liga Walki z Rakiem, która rozpoczyna kampanię edukacyjną.

W obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza. Należy jednak pamiętać, że pandemia COVID-19 nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób.

W komunikacie zwrócono uwagę, że na COVID-19 zmarło w Polsce ponad 1900 osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni.

"Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi. Bądźcie czujni, nie bagatelizujcie niepokojących objawów. W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór" – apeluje prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Reklama

Specjaliści zwracają uwagę, aby nie lekceważyć wczesnych objawów choroby i starać się jak najszybciej skontaktować z lekarzem, aby wykluczyć nowotwór, a w razie jego rozpoznania rozpocząć odpowiednie leczenie. Wskazują, że musimy nauczyć się żyć ze świadomością zagrożenia koronawirusem, ale jednocześnie powinniśmy uwzględniać ryzyko zachorowania na inne choroby, które mogą być dużo poważniejsze w skutkach niż COVID-19.

Aby podnieść świadomość zagrożenia wynikającego z przeoczenia wczesnych objawów choroby nowotworowej i zminimalizować skutki opóźnienia rozpoznania choroby, organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone.

Powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca, rak piersi, nowotwory układu pokarmowego, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, nowotwory skóry, nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne.

Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które same zachorowały na nowotwór, towarzyszyły chorującym członkom rodziny lub przyjaciołom bądź są zaangażowane w szeroko pojętą walkę z nowotworem.

Materiały zostaną udostępnione m.in. w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem.