statystyki

Zembalowe – niekończący się galimatias wokół pielęgniarskich podwyżek

autor: Emilia Sujkowska13.07.2020, 09:01; Aktualizacja: 13.07.2020, 09:04
medycyna, pielęgniarka, badania, pacjent, szpital, zdrowie

Dyrektorzy szpitali podnosili, że pieniądze, które przekazuje im NFZ, nie pokrywają wyższych kosztów pracowniczych, które generują teraz pielęgniarki i położneźródło: ShutterStock

Pielęgniarki i położne czują się oszukane, buntują się i grożą dyrektorom szpitali pozwami, kiedy orientują się, że w innych placówkach zarobki są wyższe, a przecież pieniądze na ich podwyżki – wszystkim po równo – gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mają rację. W tym przypadku to nie Ministerstwo Zdrowia i nie fundusz są winni, ale ci dyrektorzy placówek, którzy z pieniędzy na pielęgniarskie podwyżki usiłują łatać swoje budżety.

Zarobki pielęgniarek i położnych budzą ogromne emocje od lat. Związki zawodowe konsekwentnie walczą o podwyżki, a najbardziej spektakularnym przejawem tej walki było słynne białe miasteczko, które 13 lat temu stanęło w centrum stolicy. Przełomem w sprawie był 2015 r. i deklaracja ówczesnego ministra zdrowia: 400 zł przez cztery lata! Marian Zembala obiecał na pielęgniarskim wiecu w sumie 1600 zł. Związki nie były propozycją zachwycone – domagały się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych, a nie dodatków, które, jak się słusznie obawiały, w każdym momencie można im będzie odebrać. Ostatecznie jednak doszło do porozumienia, a minister Zembala podpisał rozporządzenie podwyżkowe. Zgodnie z jego zapisami co rok pielęgniarki i położne miały otrzymywać 400 zł dodatku do wynagrodzeń, tak by w 2019 r. dojść do kwoty 1600 zł.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane