statystyki

Czy wystarczy pieniędzy na leczenie? Więcej środków ma trafiać do szpitali dbających o pacjentów [WYWIAD]

autor: Klara Klinger, Dominika Sikora06.07.2020, 07:49; Aktualizacja: 06.07.2020, 08:10
Adam Niedzielski, prezes NFZ

Adam Niedzielski, prezes NFZźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Krzysztof Kania

- Chcemy, żeby w placówkach funkcjonowało call center, żeby przeprowadzało ankiety badania satysfakcji wśród chorych. Ale według naszego standardu, tak żebyśmy mogli te dane weryfikować - mówi w wywiadzie dla DGP dr Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koronawirus, spowolnienie gospodarcze, wzrost bezrobocia – boi się pan o to, czy starczy pieniędzy na leczenie?

Nie. Na ten trudny czas zaprojektowaliśmy stabilny system finansowania, który się sprawdza. Nie ma powodów do wywoływania alarmistycznych nastrojów.

My tylko pytamy. Do 15 lipca do posłów powinien trafić projekt planu finansowego NFZ na przyszły rok. Wciąż go nie ma. Więc może jest problem z pieniędzmi na świadczenia zdrowotne?

Wstępny projekt planu w postaci trzyletniej prognozy jest już gotowy. Na jego podstawie oddziały wojewódzkie zastanawiają się w tej chwili, jak optymalnie dystrybuować środki. Zastrzec jednak należy, że ze względu na COVID-19 w tej chwili nie ma jeszcze oficjalnych założeń makroekonomicznych, które są niezbędne do przygotowania ostatecznej wersji planu.

To prosimy o prosty przekaz – w 2021 r. będzie gorzej czy lepiej, jeżeli chodzi o finanse NFZ?

Patrzę w przyszłość z optymizmem. Sektor zdrowia jest stosunkowo bezpiecznie skonstruowany od strony finansowej. Mamy mocną ustawową kotwicę stabilizującą w postaci 6 proc. PKB. Do 2024 r. właśnie tyle musi być przekazywane na lecznictwo. Zgodnie z ustawą, niezależnie od ściągalności składki zdrowotnej, będziemy osiągali konkretne minimalne pułapy wydatków. I tak się składa, że właśnie w przyszłym roku po raz pierwszy zaplanowany jest dynamiczny przyrost tego odsetka. Na zdrowie ma być zagwarantowane 5,3 proc. PKB. To oznacza, że jeżeli przychody ze składki będą spadać ‒ a jest takie ryzyko – to i tak nakłady na zdrowie będą wzrastać, jest to bowiem zagwarantowane ustawą. Ale oczywiście zależy mi na tym, żeby plan finansowy na 2021 r. był oparty na realnych wskaźnikach. Dzięki temu nie będzie negocjacji o tym, ile pieniędzy ekstra trzeba dorzucić z budżetu na zdrowie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jan Fasola(2020-07-06 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Doczekamy się, że NFZ nie będzie płaci za leczenie tylko za calll center,, za niezmirzalną satysfakćję pacjenta, za informację ile pacjent przejechał km rowerem lub ile przebiegł km. Bo to najbardziej interesuje Prezesa NFZ.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane